Kamioni Nikola One arrin emëtimet zero

Ekipi i Nikola Motor  Company R&D ka arritur  emetime 100% zero në kategorinë e kamionëve komercialë.

“Kompanitë e tjera kanë promovuar kohët e fundit gjysëm kamionë me bateri, këta kamionë janë të kufizuar vetëm në disa lloje që arrijnë njëqind milje dhe karikohet në 4 ose 8 orë mes ndalesave”, thotë themeluesi dhe shefi ekzekutiv Trevon Milton. Nikola ka zhvilluar industrinë e kamionëve. Ne nuk jemi në dijeni të ndonjë kamioni me emetim zero që të tërheqë 80000 paund në 1000 milje dhe ta bëjë këtë pa u ndalur. Nikola One kërkon vetëm 15 minuta  kohë joproduktive përpara se të niset për 1000 miljet e ardhshme. Paramendoni se çfarë do të bëjë  kjo për ajrin në çdo qytet të Amerikës. “Ne e dimë që emetimet do të jenë të ulëta, por të kenë aftësinë për të arritur emetime zero kjo  është revolucionare për industrinë e kamionëve  në mbarë botën”, shtoi Milton.

Përveç gjysëm-kamionëve me  emetime zero, Nikola ka inicuar hapat e parë për prodhimin e centraleve me emetim të lirë me energji që shkon nga 50 kilovat në 50 megavat ulje të  kostove të prodhimit të  energjisë. Nikola beson se kjo teknologji nuk ka vetëm aftësinë për të transformuar rrugët e Amerikës, por se si bota do të lëvizë drejt energjisë me emetime zero. Dy muaj më parë, Nikola ka njoftuar se më shumë se  2.3 miliardë $ në rezerva, që arrin në më shumë se 7,000 rezerva kamion me depozita. Programi për kamionët e Nikola One  kushtojnë 4000 $ deri në 5000 $ në muaj, në varësi të konfigurimit të kamionit dhe mundësisë  që klienti zgjedh. Miljet e para të karburantit në bazë të qirasë është e përfshirë në çdo shitje të kamionit, ku kompeson 100 % koston mujore. Një motor diesel djeg rreth 400 000 $ karburant dhe mban deri në 100 000 $ shpenzime mirëbajtje në distance mbi 1 000 000 000 milje. Këto kosto janë  eleminuar  me qeranë e  Nikola One.

Tani kompanitë mund të kenë një kamjon me emëtim  zero me një kthim të investimit të tyre në muajin e parë.

 

 

 

http://www.prnewswire.com/news-releases/nikola-one-truck-achieves-zero-emissions-300306766.html

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s