Panelet e reja diellore thyejnë kufirin e cilësisë, rrëzohet teoria.

Nëse keni menduar se kufiri i sipërm i efikasitetit të paneleve  diellore ka qenë 32 %  në muajin prill, mendoni përsëri për muajin  maj. Javën e kaluar MIT News raportoi për një ekip kërkuesish, të cilët demostruan se si një panel diellor silici e kalon kufirin teorik të 32 %. Shihemi më vonë,  kufiri Shockley-Queisser dhe mos përplasni derën kur të dilni.

Për të qenë të qartë  William Shockley dhe Hans J. Queisser mund të pushojnë lehtësisht. Demostrimi përfshin një panel diellor silici te modifikuar me materiale të tjera të veçanta, Kështu që edhe pse MIT e ka rrëzuar si teori, disa njerëz preferojnë ta shënojnë me një yll.  Megjithatë, ky është një zbulim shumë i rëndësishëm që mund të ofrohet në tregun e paneleve diellore me silic te pajisur me mineralin e  titanatit të kalciumit. Variacione të reja të paneleve diellore po dalin në horizont.

paneli diellore

Efikasiteti i panelit diellor bëhet trajtues nxehtësie.

Çelësi i zhvillimit të efikasitetit të panelit diellor është diçka që quhet  thermos photovoltaics, në të cilat materiale të përshtatura me kujdes janë të vendosur për të mbajtur  nxehtësinë e diellit përpara se të arrijnë  panelin.

Materialet shtesë çlirojnë nxehtësi në formën e rrezatimit termik, e cila është akorduar me gjatësi vale e cila mund të asimilohet nga qelizat diellore.

Kjo është me cilësi më të mirë. Ju mund të kërkoni në gazetën Nature Energy titullin “Rritja e konvertimit të energjisë voltaike duke përdorur spektrin termik.”

 

“Këtu ne kemi demostruar rritjen e perfomancës nëpërmjet ndalimit të 80 % të  fotoneve të pankonvertueshme nga çifti i kristaleve fotonike një-dimensionale me një varg filtrash  optik.

 

Kam të drejtë apo jo?

 

Kaq shumë për energjinë diellore e bëjnë atë të pabesueshëm.

 

Kundërshtarët e energjisë së pastër janë ende të kapur nga ideja se energjia diellore është e pabesueshme, një pozicion që po bëhet gjithnjë e më qesharak duke pasur parasysh progresin e shpejtë në ruajtjen e energjisë, teknologjinë, dhe faktorë të tjerë si modelimi i avancuar i motit.

Zhvillimi i panelit të ri diellor i bën kritikët edhe më shumë qesharakë, Duke hapur mundësinë për një efikasitet më të lartë në konvertimin e energjisë diellore edhe në ditë me re. Materialet shtesë, një kombinim i kristaleve nanofotonike dhe nanotubat vertikale,  për të qenë të saktë veprojnë si një njësi magazinimi në kohën kur ka re.

Elementi termik ofron një urë të përshtatshme për bashkimin e panelit diellor me sisteme të pavarura të ruajtjes së energjisë termike.

Ekipi ka punuar me fibra karboni për shkak se ato janë “një përthithës perfekt” të spektrit të ngjyrave, duke bërë të mundur qe paneli diellor të kapi të gjithë energjinë diellore që godet atë në formën e nxehtësisë. Si ngrohës është ri-emëtuar në formën e dritës, kristalet e kthejnë atë në ngjyrat që mundësojnë materialin fotovoltaik të mbyllet në kulmin e efikasitetit. Thyerja maksimale teorike është mjaft e komplikuar, pasi sistemi kërkon një sistem të përqëndruar diellor për të ruajtur nxehtësinë e lartë, dhe një filter optik për të zgjedhur gjatësi vale të dëshiruar nga ato të padëshirueshme.

Kjo çon në pyetjen nëse kostoja është me vlerë, por studiuesit parashikojnë se sistemi mund të vendoset për të reduktuar kostot e sistemeve diellore, duke menaxhuar gjenerimin e ngrohjes zvogëlohet edhe rreziku i dëmtimit.

Po tani, Peter Thiel dhe Donald Trump?

Mbani frymën tuaj për këtë panel të ri diellor .  Hulumtimet e reja janë një ose dy hapa përpara mbi fazën e provave të konceptit, dhe përshkruan një demostrim duke përdorur një panel me efikasitet të ulët.

Rezultati ishte një efikasitet i përgjithshëm 6.8 %. I cili vështirë se tingëllon shkatërrimtar, por pika kyçe është se shifra 6.8% ishte një ndeshje e vërtet e jetës për parashikimin e ekipit.

Studiuesi David Bierman ka përshkruar rëndësinë, e cituar nga  MIT News.

 

“… Kjo është hera e parë që ne kemi vënë në fakt diçka në mes të diellit dhe panelit PV për të provuar efikasitetin e sistemit termik. Edhe me këtë demostrimin fillestar Bierman thotë se “kemi treguar se vetëm me gjeometri tonë të optimizuar ne mund të thyejmë kufirin  Shockley-Queisser.

Sa për atë që e gjithë kjo ka të bëjë me Peter Thiel, manjati i tech ka qenë në të gjithë lajmet e kësaj jave për financimin e tij të fshehtë të padisë së Hulk Hogan kundër Gawker Media. Thiel është gjithashtu i njohur edhe për nxitjen e manjatëve të tjerë të teknologjisë së lartë për të investuar në software, me shume  se sa duke  kontribuar për  Benjamins në përpjekjet e teknologjisë së pastër si R & D. Ne e sjellim këtë ide, sepse Thiel është një mbështetës aktiv për kandidatin republikan Donald Trump në kandidaturën  e tij për t’u bërë President i Shteteve të Bashkuara. Ne mund të supozojmë se në qoftë se Trump fiton postin, Thiel do të jetë në gjendje të plotësoj mesazhin e tij për investitorët dhe politikëbërësit.

Nga ana tjetër, kandidatja  demokrate Hillary Clinton ka kërkuar rritjen e investimeve  publike për risi në teknologjinë diellore  në propozimin e saj ambicioz për energji të pastër.

 

http://cleantechnica.com/2016/05/31/new-solar-cell-breaks-ceiling-theory-goes-window/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+IM-cleantechnica+%28CleanTechnica%29

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s