Modulet e fuqisë Infineon HybridPACK DSC për automjete hibride dhe elektrike.

Infineon-HybridPACK_DSC_plain-copy

Moduli i fuqisë  që bën pjesë në grupin Infineon Technologies ka dimensione jashtëzakonisht të vogla (42 x 42.4 x 4.77 mm). Këto module janë të dizenjuara për aplikime të tilla si konvertues dhe gjeneratorë që arrijnë 40 deri në 50 kw dhe mund të përdoren në konfigurimet paralele për të mbështetur nivele më të larta të energjisë. Një konvertues vendoset zakonisht në një ndarje të imët në motor. Kështu që ajo duhet të jetë sa më e vogël. Madhësia e konvertuesit është e përcaktuar nga modulet e fuqisë, po ashtu edhe madhësia e një moduli të energjisë përcaktohet me përdorimin e sensorëve si dhe nga aftësia për të ftohur sensorët për të qëndruar nën temperaturat maksimale.

Modulet HybridPACK DSC mund të jenë të bashkangjitur direkt me një ftohës pa izolim të jashtëm, duke thjeshtuar integrimin e sistemit.  Çdo çip i integruar IGBT është i pajisur me një sensor  të jashtem për mbrojtje të mbirrymes , si dhe me  një sensor  të temperatures e cila siguron ulje dhe mbyllje të shpejtë në rast të temperaturës së lartë.                                                                        Duke kombinuar të dy anët e çipit, Infineon është në gjendje të zvogëlojë rezistencën termike të HybridPACK DSC në 0.1 Kelvin / Watt (në krahasim  me atë aktuale HybridPACK, moduli i fuqisë ka një rezistencë termike 0.12 K / W). Anëtari i parë i familjes HybridPACK DSC është FF400R07A01E3_S6, i cili zbaton 400 A dhe 700 V  të VCES  në një konfiguracion gjysmë-urë. Kampionet inxhinierike do të jenë në dispozicion në muajin Shtator 2016. Një produkt tjetër i  kësaj familje është dhe ICnom 200 A dhe 700 V të  VCES me një konfiguracion të plotë. I cili  do të ofrohet si kampion inxhinierik në  muajin  Tetor 2016.

Burimi: chargedevs.com

Reklama

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s