Shefi ekzekutivi i Audi, premton një makinë elektrike çdo vit.

audi-e-tron-quattro-concept-2015-frankfurt-auto-show_100539537_m

Audi është pak prapa nga prodhuesit e tjerë gjermanë të makinave elektrike, por ajo ka një plan për ta plotësuar këtë mangësi.

Duke folur gjatë takimit të përgjithshëm vjetor të Audi në Ingolstadt, Gjermani,shefi ekzekutiv Rupert Stadler paraqiti një plan për të futur të paktën një makinë elektrike në vit duke filluar nga viti 2018. “Duke filluar në vitin 2018, do të promovojmë një tjetër makinë elektrike  çdo vit,” tha ai.

Ka mundësi që bosi i Audi është duke iu referuar modeleve elektrike me bateri dhe hibride elektrike kur ai thotë “elektrike”, ne e shohim që është e vështirë që prodhuesit e makinave të nxjerrin makina të reja elektrike çdo vit.audi-a3_100551445_m (1)

Viti 2018 është i rëndësishëm për Audi pasi do të promovojë SUV e tij elektrik të bazuar në konceptin E-tron Quattro.

 

SUV i ri, ka të ngjarë që do të quhet një Q6 e-Tron, do të prodhohen në Belgjikë dhe premton një rreze mbi 300 milje.

 

(Vini re se kjo shifër është bazuar në standardet evropiane dhe ka të ngjarë të jetë më e ulët kur llogaritet nga EPA.)

 

Audi i shikon makinat elektrike si një nga tendencat më të mëdha teknologjike në formësimin e industrisë së automobilëve në vitet e ardhshme. Ajo ka  tronditur industrinë duke thënë se deri në vitin 2025, një në katër nga makinat e saj do të karikohet.

Me skandalin e mashtrimit të Volkswagen mbi emëtimet tani në muajin e tetë,marka luksoze ka nxitje shtesë që të elektrifikojë markën e saj si një mënyrë për të dale nga marka mëmë VW Group.

2016-audi-a3-e-tron-sportback-san-francisco-bay-area-oct-2015_100532308_m

Deri tani, përpjekjet e Audi-së janë shfaqur disi pak nga pak. I vetmi plug-in hibride në dispozicion për momentin është A3 E-tron Sportback, i cili ka një rreze elektrike prej 16 milje e matur nga EPA.

Version hibrid  i Q7, edhe pse ka premtuar për vite me rradhë, ka ende për të arritur në tregun e SHBA.

Version i saj evropian  përdor një TDI V-6 motor nafte të ngjashme me ato të kapua  në skandalin e naftës, në mënyrë që version të duket i pamundur që të ofrohet në SH.B.A. BMW është aktualisht më agresivi  i të tre markave luksoze gjermane në makinat elektrike,me “i” elektrike si nën markë e saj, megjithëse automjeti tjetër në këtë seri nuk pritet të dali deri në vitin 2018 apo më vonë.

2017-bmw-i3_100553418_m

Mercedes-Benz nuk ka njoftuar ende për ndonjë produkt elektrik; pjesë të vogla  të saj të makinave elektrike janë prodhuar në sasi të vogla.

 

Të tre krijuesit gjermane do të kenë versionet  hibride deri në vitin 2020.

 

http://www.greencarreports.com/news/1103924_audi-ceo-pledges-one-electric-or-electrified-car-each-year

 

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s