Modeli tjetër i MINI konfirmohet nga skuadra e krijuesve

mini-rocketman-concept-mkii_100393116_m

Përpara  BMW i3, ishte MINI E.

Së bashku me BMW ActiveE,e bazuar në serine 1 coupe  gjenerata e e dytë e modeleve elektrike të BMW,MINI ishte ndërtuar  për të siguruar testimin e të dhënave  reale që do të formojnë themelin e zhvillimit të makinës elektrike i3.

MINI E është dhënë me qira për klientët si pjesë e një programi pilot, por kurrë nuk ka qenë gjerësisht i disponueshëm.

Tani MINI mund të marrë parasysh një projekt shumë ambicioz për makinat elektrike. Një version i përditësuar i konceptit të MINI Rocketman nga viti 2011 në fund mund ta bëjë atë një prodhim me një sistem motorik e gjitha elektrike, raporton Autocar.

Në fakt, Rocketman ka një shans më të mirë të arritjes së prodhimit me një motor  elektrik  se sa ajo me  benzinë,u shpreh për revistën elektrike bosi i i MINI Ralph Mahler.

mini-rocketman-concept-mkii_100393119_m

Rocketman është parashikuar  si një ” MINI i vogël”, më poshtë  vendit të MINI Cooper.

Rritja e vazhdueshme e madhësis së modeleve  MINI me siguri do të duhet për të bërë vend për një model të ri që është në të vërtetë, i vogël (mini).

Por hapësira e brendshme do të jetë shumë e kërkuar në një model të tillë.

Këtu vjen motori elektrik. Mahler tha se MINI beson që komponentet elektrikë të motorrit  do të jenë shumë më të lehtë për tu paketuar në një hapësirë të vogël.

Nëse ajo merr dritën e gjelbër, prodhimi Rocketman mund të jetë avantazh për ekspertizën nga departamenti prind i BMW-së.

mini-rocketman-concept-mkii_100393118_m

Kjo do të sjellë shumë gjëra nga kontributi origjinal mini për zhvillimin e i3.

Të gjitha modelet e fundit të gjeneratës MINI përdorin platformën UKL e përbashkët me inter aksin e BMW 2 Series Active Tourer e shitur në Evropë.

 

Ky model pritet të dhurojë një motor hibrid të ardhshëm të gjeneratës së dytë MINI Countryman, i cili do të kalojë mbi  platformën  UKL.

mini-superleggera-vision-concept_100468079_m

MINI Superleggera Vision është një makinë sportive dy-vendesh i cili debutoi në  Concorso d’Eleganza Villa d’Este 2014, dhe menjëherë fitoi lëvdata për stilin  e saj të hijshme.

Që atëherë, ka pasur thashetheme se MINI se do të vendos në makinën që po prodhon motorë  elektrik.

Bosi i MINI, Mahler tha se marka është duke hetuar mënyra për të vënë  Superleggera Vision në prodhim, por vuri  në dukje se rasti i biznesit për një makinë  të tillë nuk është shumë i fortë.

 

Tregu për dy vendëshin është i vogël, dhe formacioni i MINI është i mbushur me njerëz në keto momente.

 

http://www.greencarreports.com/news/1103711_next-electric-mini-confirmed-by-development-team

 

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s