MINI Countryman tjetër sjell ofertë SUV hibrid elektrik.

2015-mini-countryman-park-lane_100503480_m

Modeli SUV hibrid elektrik  është  në mes të krijuesve të makinave elektrike luksoze, me Audi, BMW, Mercedes-Benz, dhe Volvo me të gjitha versionet e fundit të automjeteve hibride elektrike  utilitare.

Dhe ky trend së shpejti mund të zgjasë për një tjetër markë, një i njohur që  bënë automjete që janë pak më të vogjël.

MINI Countryman ka një motor hibrid, e huazuar nga BMW 2 Series Active Tourer me të cilën ajo do të ndajë një platformë.

Planet për një hibrid MINI u konfirmuan nga Andreas-Christoph Hofmann – bosi  i MINI, në në një intervistë në qëndrën  australian Drive gjatë një interviste  për shtyp të 2016 MINI Convertible.

Pa specifikuar Countryman, Hoffman tha se motorri hibrid do të përdoret nga modelet që kemi promovuar tani.

MINI është në proces të tranzicionit në grupin  e saj të madh të modeleve të platformës UKL që debutuan me gjeneratën aktuale  MINI hardtop në vitin 2013.

2015-mini-countryman-park-lane_100503485_m

Ka hequr  modelet Coup dhe Roadster, që janë konsideruar të tepërt, duke  lënë Countryman për ridizenjim.

Paceman – një version me dy dyer e Countryman – ka të ngjarë të hiqet.

Hoffman gjithashtu vuri në dukje se, Countryman ka gjasa do të përfitojnë më shumë nga një motor hibrid për sa i përket vlerësimit të saj.

Ky motor mund të vijë nga   BMW 225xe Active Tourer automjet me shumë funksione (ose mini-mikrobus) që u prezantua në Frankfurt Motor Show 2015 vjeshtën e kaluar.

Për të mos u ngatërruar me makinën 2 Series Coupe të shitur në SHBA,  modelet 225xe dhe  2 Series Active Tourer përdorin të njëjtë platform UKL që do të mbështesë Countryman-in tjetër.

2016-bmw-225xe_100525687_m

Një motor elektrik mbi rrotat e pasme, i jep 225xe një sistem drejtimi me të gjitha rrotat.

225xe ka një prodhim të kombinuar me 221 kuaj-fuqi,me një rreze 25 milje, e matur në testimet europiane.

Prodhimi i energjisë mund të mbetet e njëjtë në Countryman, por në të ardhmen mund të peshojnë më shumë dhe kanë një trup më aerodinamik, i cili mund të ndikojë në efikasitetin.

Countryman i gjeneratës së ardhshme pritet të debutojë në  Paris Motor Show 2016 këtë vjeshtë.

 

http://www.greencarreports.com/news/1102556_next-mini-countryman-suv-to-offer-plug-in-hybrid-version

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s