Makinat hibride elektrike.

Le të flasim për automjetet hibride elektrike. Këto automjete janë relativisht të reja në rrugët e Kanadasë, dhe ata janë një qasje unike nga prodhuesit e makinave për t’iu përgjigjur rregulloreve më të rrepta për gazrat serrë. PHEV (shkurtim për makina hibride elektrike) janë të njohur zakonisht për t’u përshtatur kërkesave të konsumatorit për pastërti, qetësi dhe teknologji kur ata janë pas timonit. Mjaft e thjesht, një automjet hibrid elektrik është në thelb një automjet i rregullt hibrid me një paketë të madhe baterish që mund të ngarkohet në rrjetë. Avantazhi i automjetit hibrid është se ai ofron aftësi elektrike.

Le të hedhim vështrimin poshtë kapakut.

Ka tre komponente kryesore. Së pari, një motor me djegie të brendshme. Një ose më shumë motor elektrik me emëtim zero;

Dhe bateria ose seria e baterive (ka një numër të llojeve të ndryshme dhe konfiguracione) … që të ruajë dhe të dërgojnë jashtë energji elektrike. Dhe një transmision që transferon fuqin e motorëve për në rrota. Ndërsa ju jeni një shofer, një seri kompjuterash monitorojnë vazhdimisht gjendjen e baterive të makinës. Një makinë hibride elektrike është projektuar në mënyrë që fuqia juaj kryesore është elektrik, kështu që sistemi elektrik shtytëse është “i pari në vijë”,por kur bateritë mund të sigurojë më fuqinë e duhur, motorri me djegie të brendshme është urdhëruar të kthehet. Për disa automjete hibride elektrike, motorri me djegie të brendshme mund të plotësojë motorin elektrik kur kërkohet më shumë fuqi. Makinat elektrike kanë një vend ku mund të ngarkohen. Kjo për shkak se bateritë e automjeteve hibride elektrike duhet të jetë i ngarkuar për të siguruar që ju të merrni përfitim  deri në 70 km. Në qoftë se bateria juaj është duke u shterur, ju nuk duhet të shqetësoheni se do te ngecni pasi PHEV do të veprojë. Shumicën  e kohës do të ngarkohet nga rrjeti. Njerëzit që zotërojnë ose kanë me qera automjete hibride elektrike mund të karikohen në shtëpi. Dhe që këto automjete të bëhen më popullore, publike dhe komerciale stacionet e furnizimit do të shfaqen nga fondet shtesë. Është e rëndësishme të theksohet se makinat aktuale varen nga shpejtësia,stili i drejtimit, ngarkesa,klima, relievi etj. Por llojet e automjeteve janë duke u zgjeruar pasi ju mund të përdorni motorin me djegie të brendshme. Makinat hibride elektrike ofrojnë më të mirën: kur e drejton ato janë të qeta dhe natyrisht kanë kosto më të ulët të karburantit.  Motor të vogël dhe efikas me djegie të brendshme gjithashtu ndihmon për të minimizuar përdorimin e karburantit. Dhe makinat hibride përdorin forma aerodinamike,  e kanë ulur peshën, përdorin teknologji shumë të avancuar e cila ndihmon për të karikuar bateritë. Pra, nëse ju jeni duke kërkuar për të shkurtuar shpenzimet tuaja të energjisë dhe për të zvogëluar sasinë e gazit sere që ju jeni duke prodhuar, mendoni për një makinë hibride elektrike.

 

 

 

http://www.nrcan.gc.ca/energy/efficiency/transportation/cars-light-trucks/buying/16221

 

 

autoyou.eu

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s