Lexus ka shitur 1 milion automjete hibride luksoze në 11

one-millionth-lexus-hybrid-delivered-to-owner-aldo-pirronello-in-milan-italy_100552018_m

Toyota është prodhuesi më i lartë në botë dhe promotor i makinave hibride, dhe entuziazmi i saj shtrihet në markën  e saj luksoze si Lexus. Kështu, ndërsa interesi i prodhuesve të tjerë të makinave hibride bëhej gjithnjë më i zbehur,Lexus ka mbetur i angazhuar. Që nga fundi i marsit, Lexus ka thënë se ka shitur tashmë më shumë se 1 milion hibride në të gjithë botën. Lexusi i njëmiliontë ishte e një NX, i cili i është dorëzuar pronarit Aldo Pirronello në Milano, Itali.

Ky moment historik u arrit pothuajse saktësisht 11 vjet pas hibridit  të  parë Lexus që  u shit. Ndërsa origjinali Toyota Prius ka debutuar në Japoni në vitin 1997, Lexus nuk e kishte nxjerrë  modelin e vet të parë hibrid deri në prill të vitit 2005.

2005_lexus_rx400h_100007255_m

Kjo ishte 400h RX, një version hibrid I RX.

 

Sot, Lexus shet 10 modele hibride të gjithë botën, duke i dhënë asaj më shumë modele elektrik se çdo markë tjetër luksoze.

Në SH.B.A., ato përfshijnë 300h ES, GS 450h, dhe sedans L LS 600h, CT 200h hatchback, dhe NX 300h dhe RX 450h crossovers. Në tregjet e tjera, Lexus gjithashtu shet një version të dytë hibrid  sedan GS i quajtur GS300h, si dhe variantin  hibrid  sedan IS dhe RC Coupe.

2016-lexus-rx-350_100525888_m

 

Prej 1 milion Lexus hibride të shitura që nga viti 2005, rreth 345.500 shkuan në Amerikën e Veriut. Hibridi  tjetër Lexus “ndoshta do të bëjë më shumë për imazhin e markës, sesa shifrat e shitjeve.

I zbuluar  në 2016 Geneva Motor Show, 2018 LC  500h është një version më i ulët të vëllimit hibrid i ri Coupe Lexus “LC”. Ajo është menduar për të rritur profilin e markës, dhe gjithashtu të marrin hibridin  Lexus në një drejtim sportiv.

Lexus gjithashtu vazhdon të shesë sedan HS250h në Japoni. Ky model u nxorrën nga SH.B.A. në vitin 2012, pas shitjeve  zhgënjyese.

Ndërsa konsumatorët në SHBA nuk marrin çdo model, Amerika e Veriut përbën  pjesën më të madhe të shitjeve Lexus hibrid  gjatë 11 viteve të fundit.

2018-lexus-lc_100546312_m

 

Motori është 3.5 litë 3.5 litër V-6, një version hibrid, Toyota Hybrid Synergy Drive System, me trasmssion automatik, qëllimi i të cilit  është të lehtësojë drejtimin. Ndërkohë, qëllimi tjetër i shitjeve të hybrid për  Toyota dhe Lexus ka  mundësi të prodhojë 10 milionë njësi në mbarë botën për të dy markat e kombinuara.

 

Ata kaluan 8 milionë shitje në gusht 2015.

 

http://www.greencarreports.com/news/1103387_lexus-has-sold-1-million-luxury-hybrid-vehicles-in-11-years

 

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s