Hyundai Ioniq Electric 2017 ofron një rreze 110 milje.

2017-hyundai-ioniq-european-spec-2016-geneva-motor-show_100548174_m

Në llojet e makinave që ofrojnë shpejtësi mbi 100 milje, një nga modelet interesante pritet të jetë Hyundai Ioniq Electric 2017.

Kjo makinë përdor paketën e baterive 28 kilovat si Kia Soul EV, e cila arrin 93 milje.

A mundet që  Ioniq Electric të mundi Nissan Leaf, me 107 milje?

Sipas inxhinierit Hyundai Kim Choong, përgjigja është po: makina Ioniq elektrike pritet të arrijë deri në 110 milje. Kjo pohim vjen nga reporteri i Automotive News Hans Greimel, i cili mori pjesë në prezantimin në Korenë Jugut e Ioniq 2017 në qendrën teknologjike Hyundai në Seogwipo.

2017-hyundai-ioniq-electric-european-spec-2016-geneva-motor-show

 

Ioniq Electric do të bashkohet me Leaf-in e fundit dhe BMW i3 2017 për një distance mbi 100 milje.

Natyrisht, Chevrolet Bolt EV 2017, ka premtuar për të dhënë një makinë me shpejtësi 200 milje, , që do të zbulohet më 31 mars.

Detaje të tjera në lidhje me Ioniq Electric që dolën nga debutimin përfshijnë edhe marshin që ju lejojnë shoferët të zgjedhin një nga katër nivelet e frenimit. Kjo veçori doli për here të pare nga Cadillac ELR, dhe u zgjerua nga Chevy Volt 2016; ajo do të përdoret edhe në Bolt EV.

2017-hyundai-ioniq-electric-european-spec-2016-geneva-motor-show_100548214_m

I njëjti efekt mund të arrihet në Leaf Nissan duke e zhvendosur “B” ose kilometrazhin  e  ulët, e cila rrit rigjenerimin.

BMW 13, vjen me një sistem frenues mjaft të fortë kur shoferi heq këmbën nga gazi.

 

Hyundai dhe kompania simotër e tij Kia së bashku kanë plane agresive për tu bërë prodhuesi  botëror  të makinave ekologjike deri në vitin 2020, pas Toyota. Çdo kompani tani ofron modelet hibride, hibride elektrike me versionet e tyre të larta dhe të mesme, respektivisht Sonata dhe Optima.

2017-hyundai-ioniq-hybrid-european-spec-2016-geneva-motor-show_100548229_m

Kia ka Soul EV, dhe Hyundai ka Tucson dhe modelet e ardhshme Ioniq, e cila do të përfshijë modelet hibride, hibride elektrike, dhe elektrike.

Duke u bërë më të mirë në ekonominë e karburantit me hibridin Ioniq sesa Prius, zëvendës-president i Hyundai Ki-Sang Lee i tha gazetarit  Greimel, “ka kuptim të madhe për mua.”

 

http://www.greencarreports.com/news/1102963_2017-hyundai-ioniq-electric-to-offer-110-miles-of-range-company

 

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s