TransActive Grid: Kthimi i shtëpive të Brooklyn në stacione energjie.

Sipas TransActive Grid, konsumatorët  në Brooklyn mund të transformojnë shtëpitë e tyre në stacione të energjisë.

Një Start up në New York kanë zhvilluar një teknologji të shpërndarjes në rrjetë e cila do të transformojë mënyrën e shitjes dhe blerjes së energjisë elektrike.

“Projekti Exergy është një përpjekje për te kthyer kompjuterat në burimet kryesore të ngrohjes. Ky model kompjuterik i shpërdarjes ofron shërbime me mundësitë për të gjetur burime, menaxhimin e bilancit dhe kërkesat e nevojave, dhe mbajtja e konsumatorëve nëpërmjet inovacionit.

“Koncepti i modelit LO3 është platformë e shpërndarjes së kompjuterizuar të ngrohjes që ofron një sistem termik, si dhe integrimin në sistemet ekzistuese të ngrohjes të ndërtesës, ventilimit dhe ajrit të kondicionuar. Ajo ofron një gamë të shërbimeve të sigurta të rrjetit dhe paraqet një mundësi të dyfishtë për të kursyer para dhe ruan energjinë termike.”

Ky rrjet i planifikuar do të drejtohet nga TransActive Grid (TAG). duke vendosur kontrollin e prodhimit dhe konsumit në duart e konsumatorëve, të cilët mund të blejnë dhe shesin energjinë elektrike të tyre mbi një të rrjetë të sigurt. Ky prezantim shqyrton konceptin e mikro-rrjeteve.

New-York-water-towers-shutterstock_160460711-570x369

Ky rrjet është i bazuar në teknologjinë e softwarit  Ethereum,fillimisht i krijuar për të drejtuar monedhën Bitcoin, e cila monitoron daljet nga sistemet e energjisë diellore, e erës, ose baterive, dhe mundëson që ajo të jetë blerë dhe shitur në nivel komuniteti lokal.

Në një njoftim për shtyp, bashkëthemeluesi i TAG  Lawrence Orsini tha: “Kjo me të vërtetë është një zhvillim emocionues në mënyrën se si konsumatorët mund të ndërveprojnë me energjinë, dhe ne shpresojmë se do të çojë në një shoqëri të pastër, të gjelbër.

“Teknologjia që kemi krijuar heq ndonjë debat  nga blerjet dhe shitjet, duke i lejuar konsumatorët më shumë opsione për të maksimizuar përfitimet lokale nga sistemet e  rinovueshme.”

Se si është e mundshme platforma financiare mbetet për t’u përcaktuar.

Për të provuar këtë koncept, kompania ka në plan të hap rrjetin e parë President Street në Bruklin. “Ne shpresojmë se rruga do të mbahet mend në të ardhmen, si fillimin i një hapi në ndryshimin e industrisë së energjisë,” tha Orsini.

Njoftimi për shtyp ofron këtë perspektivë:

Tradicionalisht, prodhuesit e energjisë në shtëpi kanë patur për të blerë dhe shitur përmes një kompanie të centralizuar të shërbimeve si Duke Energy në SHBA apo EEM në Mbretërinë e Bashkuar – por kjo e vë kontrollin në duart e gjigantëve të energjisë.

TAG lidh ndërtesat  nëpërmjet një listë të përditësuar vazhdimisht të sigurt, të ruajtur në pajisjet kompjuterike në çdo vend.

Software Ethereum monitoron energjinë elektrike në çdo pikë të rrjetit duke numëruar deri elektronet të krijuara ose të ruajtura, prerjet , pastaj shitjen e saj me anë të një sistemi të vetëqëndrueshëm kontrolli.

Rrjeti bazë në Brooklyn, i pari i këtij lloji, përbëhet nga shtëpi me panelet diellore të cilat prodhojnë energjinë edhe në shtëpit e tjera në bllok, të ngritura  për të blerë  energji e ripërtëritshme nga, me fjalë të tjera , në rrugë.

“Nga Ky  koncept i tërë përfiton zona ku ju jetoni,” shtoi bashkë-themeluesi Joseph Lubin.

“Me blerjen e energjisë në nivel lokal, në vend të një entiteti  kombëtar, paratë shkojnë  prapa në xhepat e njerëzve në komunitet.”

Ne mbetemi të interesuar në raportimin për suksesin e kësaj ndërmarrjeje.

http://cleantechnica.com/2016/03/16/transactive-grid-turning-brooklyn-homes-connected-power-stations/

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s