Honda FCV 2016 do të sjellë një EV (makinë elektrike) dhe PHEV (makinë elektrike hibride.

2016-Honda-FCV-sedan-front-three-quarters-750x400

 

Honda FCV 2016 (emri i përkohshëm) ka vendosur të marrë pjesë në Tokyo Motor Show, ku do do të ketë premierën e saj botërore. Modeli i ri ka evoluar nga koncepti i Honda FCV që ishte një zhvillim i mëtejshëm i konceptit të Honda FCEV, dhe do të zëvendësojë  Honda FCX Clarity që është një pasardhës i Honda FCX. Honda FCV 2016 do të jetë makinë me hidrogjen, por  do të sjelli makina elektrike dhe hibride elektrike, sipas një raporti nga Autoblog. Honda njoftoi në janar se do të promovoj një makinë të re elektrike me bateri dhe një model hibrid  në vitin 2018.

 

Ryan Harty, menaxher i zhvillimit te  biznesit mjedisor American  Honda Motor Company (filiali i Hondas në SHBA), tha për  AutoblogGreen se Honda dëshiron “për të sjellë këto automjete (EV dhe PHEV) në treg në vëllime të rëndësishme”. “Një mënyrë për të bërë këtë të mundshme do të ishte ta përshtasje FCEV për të përdorur një bateri ose një motor  PHEV,” shtoi ai.

2016-Honda-FCV-interior-

Duke përdorur FCV si bazë për makinat elektrike të ardhshme dhe makinat elektrike hibride tingëllon logjike nga ana financiare dhe në aspektin e zhvillimit gjithashtu. Të dy R & D dhe shpenzimet prodhimit  mund të mbahen më të ulëta. Për më tepër, zhvillimi do të jetë më i shpejtë, për të mos përmendur thjeshtësinë e automjetit-diçka që prodhuesit japonezë të makinave kanë nevojë të mësojnë nga gjermanët. Modeli i ri me karburant me hidrogjen do të jetë  pesë-vendësh me kilometrazh deri në 700 km. Një nga karakteristikat e tij më produktive, përveç se është ekologjike, do të jetë aftësia për të funksionuar si një “central” dhe siguron energji elektrike duke përdorur një konvertues të jashtëm për tu furinuzar me energji në rast emergjence.honda

http://steeringnews.com/2016-honda-fcv-may-spawn-new-ev-phev-21168-2/

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s