Uganda prezanton autobuzin e parë elektrik.

KiiraMotors_Kayoola_busRFQ

Më 16 shkurt, Presidenti i Ugandës Yoweri Museveni u ngjit në autobuzin e parë elektrik me panele diellore në Afrikë, Kayoola, e projektuar dhe prodhuar në vendin e tij nga Kiira Motors. Projekti ka filluar në vitin 2011, gjatë kësaj kohe, kompania me bazë në Kampala prezantoi makinën  hibride elektrike.

Zhvilluar për një kosto prej $ 145,000US (500 UXG), autobusi është mundësuar nga një motor elektrik 150 KW (204 HP) me bateri me jone litiumi. Panelet diellore 1320W janë ngritur mbi çati. Autobuzi ka një rreze deri në  80 km (50 milje) dhe ka 30 vende për tu ulur. Shefi ekzekutivi i Kiira Motors, Paul Isaac Musasizi ka theksuar në fjalën e tij në prezantimin  e autobusit në Serena Hotel në Kampala, se ka vetëm 13 kombe në botë që janë në ekuator, duke përfshirë Ugandën. Me diell të mjaftueshëm gjatë gjithë vitit, kjo ka kuptim argumenton ai, ta përdorim atë fuqi pë të vënë në lëvizje autobuzat, duke shtuar se autobuzi me energji diellore “përfaqëson përkushtimin e projektit Kiira Motors për të përkrahur zhvillimin progresiv për risit në teknologjinë e automjeteve.”

 

Si projekti i makinës hibride elektrike SMACK e shpallur në 2014, ajo ka plane të menjëhershme për komercializimin të cilat nuk janë shpallur akoma.

 

http://evworld.com/news.cfm?newsid=35095

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s