Tesla sjell 14,820 makina elektrike nga janari deri në mars

2016-tesla-model-x_100529240_m

Gjatë tremujorit të parë të janari-mars Tesla ka thënë se do të sjellë 12,240 Model S, plus 2,400 Model X. Kjo është më e ulët se 16.000 dërgesat që analistët  kishin pritur për tremujorin.

Totali prej 14820 dërgesave është ulur disi nga 17400 dërgesat (pothuajse të gjitha Model S) të regjistruara në 2015, diçka që Tesla ia atribuon furnizimit me Model X.

2016-tesla-model-x_100529242_m

Tesla pretendon që prodhimi i  Model X të arrij  në 750 njësi në javë duke filluar nga java e fundit  të marsit, por ishte tepër vonë për shumë mjete që do të dërgohen për konsumatorët deri në fund të tremujorit.

Tesla fajëson “arrogancën” e vetë, duke shtuar më shumë teknologji të re për Model X në versionin 1”, si një arsye kryesore për vonesat, si dhe pamjaftueshmërinë për të bërë furnizimet, dhe mungesa e aftësisë për prodhimin e pjesëve. Përpara prezantimit të modelit X-së shtatorin e kaluar, shefi ekzekutiv i Tesla Elon Musk tha se modeli i tij do të përpiqet të jetë më i shpejtë se Model S. Por Model X ka shumë karakteristika të përbashkëta me Modelin S, me dyer “fajkoi” me një sistem kontrolli  të klimës e bënë atë më komplekse për ta prodhuar.

Tesla u detyrua të ndryshojë furnizuesit për mekanizmin e dyerve në formë “fajkoi”, kur furnizuesi origjinal nuk mund ti japë, dhe gazetarët vunë në dukje problemet me dyert në Model X të promovuar vjeshtën e kaluar.

2016-tesla-model-s-p90d-and-boeing-737-drag-race_100551284_m

Tesla tha se çështja e furnizimit  e cila ngadalësoi prodhimin e Model X ka prekur vetëm një pjesë, por nuk pranoi të thotë se cilat pjesë ishin.

Model X u prodhua mëmjanë, edhe pse, dërgesat e Model S ishin poshtë 4952 njësi që nga Q4 2015.

Tesla vëren se kjo shifër është ende 45 për qind më e lartë se në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, dhe kjo mund t’i atribuohet apatisë së dimrit që ndikonë më shumë në shitjet e makinave.

Por në qoftë se Tesla në të vërtetë ka plan për dërgimin e më shumë Model X, ai lë të kuptohet se modeli i ri mund të matet  në shitje me  Model S.

 

http://www.greencarreports.com/news/1103245_tesla-delivers-14820-electric-cars-from-january-through-march?fbfanpage

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s