Stacion hidrogjeni për të hapur një shteg për pastruar transportin belg.

Në 2013, diskutimet tona u zhvilluan në kuadrin e  Toyotas ku në cilin vend   të Europës, duhej ti jepej  drejta për të promovuar Toyota Mirai, modeli i parë në botë e prodhuar në masë me karburant hidrogjeni. Prania e Toyota Motor dhe numri i madh i institucioneve europiane në Bruksel, vendosën që të jetë një prej vendeve ku do të bëhet promovimi, përveç Britanisë së madhe, Gjermanisë dhe Danimarkës. Natyrisht, një makinë ka nevojë për karburant, por mungesa e stacioneve të karburanteve me hidrogjen në Bekgjik ishte një pengesë  e madhe. Për koiçidencë, Air Liquide, një udhëheqës botëror në prodhimin e  gazrave industrial, është angazhuar për të ndërtuar një stacion hidrogjeni në Belgjikë, si pjesë e projektit SWARM (shkurtim për demostrimi makinave me hidrogjen dhe përdorimi i tyre në trasportin publik). Përfaqësuesit e dy kompanive kur u takuan, kuptuan se ata ndanin një sërë objektiva të rëndësishme, dhe kanë filluar negociatat për të ndërtuar një stacion hidrogjeni në perimetrin e qendrën  Toyota Motors Europa në Zaventem.

Hidrogjen

Komunikimi i hapur.

 

Që nga fillimi, si Toyota dhe Air Liquide komunikojnë në mënyrë të hapur me të gjithë aktorët e përfshirë. Për shembull, u mbajt një takim publik  në të cilën ishin të ftuar të gjithë kompanitë dhe banorët në afërsi të stacionit të ri të hidrogjenit. Në bisedë u shpjeguan teknologjia e e hidrogjenit dhe çështjet e sigurisë.  Përfaqësues nga Toyota, Air Liquide, komuna lokale dhe shërbimet e emergjencës ishin të pranishëm për tu përgjigjur  për çdo pyetje që dilnin. Çdo shqetësim u trajtuan tërësisht, sepse kur planet u zbuluan zyrtarisht, nuk pati  kundërshtime. Duke marrë lejet mjedisore deri në korrik 2015, ceremonia e gërmimit filloi  në tetor.

tr

 

Hartimi i stacionit është modeluar nga afër në stacionin ekzistues të hidrogjenit AIR LIQUIDE në Roterdam. Ajo do të ketë një kapacitet ruajtje prej 200 kg gaz hidrogjeni. Do të ketë një bombol hidrogjeni me 700 bar për makinat dhe 350 bar për autobuzët. Stacioni do të jetë në gjendje për të mbushur 30-40 makina, në pak minuta. E hapur 24/7, ajo do të ketë një lidhje vizuale dhe audio me  zyrën e AIR LIQUIDE në Evere. Nga këtu, ndihma telefonike mund të ndihmojë shoferin. Hidrogjeni do të në Zaventem nga Air Liquide në Antwerp. Ajo është “hidrogjen i pastër” në atë që ai është i prodhuar si një nën-produkt i prodhimit të klorit nga kripa. (“Hidrogjeni Brown” është prodhuar nga gazi natyror në një proces i cili në mënyrë të pashmangshme lëshon CO2). Ajo furnizohet një herë në muaj nga një çisternë. Ndërsa numri i makinave me karburant hidrogjeni në rrugë do të rritet, ku do të ndikojë edhe në furnizimet. Përfundimisht një pikë ndërprerjeje  do të arrihet kur të bëhet më efikase për të prodhuar hidrogjen në vend.

 

Pjesë e një rrjeti europian.

 

Stacioni do të jetë i lirë për tu përdorur nga publiku. Ai do të jetë i dukshëm, në sajë të vendodhjes së saj kryesore përgjatë rrugës që lidh Brukselin me Leuven. Aktualisht dy stacionet më të afërt të hidrogjenit janë në Rotterdam (150 km larg) dhe Helmond (160 km) në Holandë.

Statusi i saj si stacion i vetëm i hidrogjenit publik në Belgjikë do të jetë jetëshkurtër. Qeveria flamane ka bërë një angazhim për të nxitur ndërtimin e 20 stacioneve të hidrogjenit në Flandria deri në vitin 2020. E para do të hapet në Antwerp gjatë vitit. Rajoni i Valonisë planifikon të hapë  pesë stacione deri në 2020, Belgjika do të ketë një rrjetë të shkëlqyer të stacioneve të hidrogjenit. Ajo do të lidhet me ato egzistueset dhe më vonë me rrjetin e stacioneve të hidrogjenit në të gjithë Europën. Kjo infrastrukturë hidrogjeni do të mbështesë shitjet jo vetëm të Toyota Mirai, por edhe  makinat e tjera me  karburant hidrogjeni  duke u zhvilluar dhe promovuar  nga prodhues të tjerë.

 

Rroftë revolucioni.

 

Mesazhi është i qartë. Hidrogjeni është krejtësisht i sigurt, ekonomikisht tërheqëse dhe miqësore me mjedisin. Automjetet me hidrogjen po vijnë në treg. Infrastruktura e nevojshme është duke u ndërtuar. Me pak fjalë, revolucioni  i hidrogjenit është duke lëvizur përpara, dhe Toyota është krenar të jetë në krye.

Toyota Motors

hydrogen-station building

 

http://blog.toyota.eu/green/belgiums-first-public-hydrogen-station-comes-closer-to-reality/

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s