RRETH MAKINAVE ELEKTRIKE EV EVERYWHERE

Electric Vehicles model

EV Everywhere (Makina elektrike) është përpjekja e departamentit amerikan të energjisë për të rritur miratimin për përdorimin e makinave elektrike. EV Everywhere nisi si një sfidë e e series “sfida e madhe  e energjisë së pastër”, si qëllim kombëtar për të ndihmuar SHBA të bëhet me energji të sigurt për mjedisin. Shpallur nga presidenti Obama në mars të vitit 2012, nisma ka për qëllim që SHBA të jetë vendi i pare në botë që prodhon makina elektrike të përballueshme për familjet mesatare amerikane deri në vitin 2022, duke patur si bazë makinën me benzinë të 2012.

EV Everywhere kombinon kërkimin dhe zhvillimin në terren dhe edukimin si dhe ndërtimi i një partnership (ortakërie). Këto aktivitete përfshijnë:

– Përmirësimin e pozitës konkurruese të industrisë së SHBA-së dhe të krijojë vende pune nëpërmjet inovacionit amerikan.

-Rritë sigurinë e energjisë duke reduktuar varësinë  nga nafta e huaj.

– Kursen të holla duke i prerë shpenzimet e karburantit për familjet dhe bizneset amerikane.

– Mbrojtjen e shëndetit dhe sigurinë duke zbutur ndikimin e prodhimit të energjisë dhe përdorimin në ndryshimin e klimës.

Përmbushja e këtyre rezultateve kërkon partneritet midis sektorit privat, qeveria federale, shtetet dhe komunitetet, laboratorëve kombëtar, universitetet, organizatat joqeveritare, dhe konsumatorët individualë. Disa nga këto partneritete janë:

– U.S. DRIVE (Drive shkurtimi i Kërkime për drejtimin dhe risit për efiçencën e makinave dhe energjinë e qëndrueshme organizatë vullnetare jo-fitimprurëse) mbi kërkimet mbi zhvillimin e partneritetit.

– EV Everywhere sfida e tarifimit.

-Memorandumi i Mirëkuptimit me Institutin Edison.

-Rrjeti i qyteteve të pastra.

Përveç kësaj për të bashkëpunuar me aktorë të jashtëm, Si Zyra Teknologjike e Makinave e DOE (VTO është duke punuar ngushtë me Doe, me Zyrën e Shkencës, Zyra e Energjisë Elektrike, dhe ARPPA (shkurtim për agjensia e projekteve për kërkimet  avancuara). Hulumtimi dhe zhvillimi fokusohet në zhvillimin e baterive të avancuara, sistemet elektrike , dhe materiale të lehta.Hapat e DOE dhe industris duhet të merren për të përmbushur qëllimet që janë përfshirë në propozimin e EV Everywhere, e cila përfshin teknologji specifike e themeluar me grupet e interesit.  Arritja e këtyre qëllimeve mund të mundësojë kostoja e blerjes kombinuar me koston operative të një automjeti elektrik me një kilometrazh 280 milje të jenë të krahasueshme me një makinë me djegie të brendshme të një madhësie të ngjashme, pas  pesë vitesh pronësie.

 

DOE zhvilloi propozimin e EV Everywhere duke përdorur komentet nga një seri seminaresh në të gjithë vendin dhe një Kërkesë publike për informacion Seminaret, të mbajtur në verën dhe vjeshtën e vitit 2012, mblodhi së bashku ekspertë nga industria, bota akademike, shteti dhe pushtetit vendor, si dhe organizata të tjera të interesuara.Pas propozimit “EV Everywhere sfida e madhe: rruga drejtë suksesit” raporti i tregon progresin e Departamentit të Industrisë  nga janari i vitit 2013 deri në vitin 2014, gjatë të cilit deprtamenti ka inveestuar 225.000.000 $ për të adresuar barrierat kryesore për miratimin e gjerë të makinave elektrike. Në atë periudhë kohore, hulumtim dhe zhvillim ulur ndjeshëm koston e prodhimit e volumit të baterive dhe më shumë se 50 punonjës u bashkua me seminarin Workplace Charging Challenge.

http://energy.gov/eere/eveverywhere/about-ev-everywhere

http://autoyou.eu/

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s