Renault Zoe në krye të shitjeve në Europë.

Renault-Zoe

Ndërsa kritikët kanë vënë në dukje se presidenti amerikan Obama nuk e ka arritur qëllimin e tij për krijuar 1 miljon makina elektrike në vitin 2015- ne kemi arritur  rreth 40 % të këtij qëllimi me rreth 400000 makina elektrike në rrugë, si mesi i janari nuk ka ngadalësim të marrjes së makinave elektrike në Europë. Pa përfshirë modelet elektrike hibride, për të cilat statistikat nuk janë ende në dispozicion, një rekord pre 97,687 EV (makina elektrike)  janë shitur nëpër Evropë vitin e kaluar. Kjo është një rritje prej gati 50% më shumë se  shitjet e 2015. Të dy kompanitë që përfitojnë më shumë nga rritje: aleanca mes Nissan dhe Renault, krijoi Zoe Sedan  kompakt, fugoni Kangoo ZE dhe LEAF. Së bashku, të dy kompanitë kanë shitur një çerek milion makina elektrike. Ndërsa LEAF është në krye të shitjeve në botë, në Europë shkon Zoe.

Zoe renault

Në vitin 2015, ajo ka kapur pak më shumë se 19 % të të gjithë tregun të EV (makinave elektrike). Së bashku me furgonin elektrik të punës Kangoo dhe makinën e vogël Twizy, prodhuesit francez fituan një pjesë të tregut. Renault raporton se që nga nisja e këtyre tre makinave në vitin 2011 deri në fund të vitit 2015, ajo ka shitur vetëm 80.000 automjete elektrike. Zoe është mundësuar nga një 65 kW (88 hp) sistemin elektrik makinë që përdor një 22 kWh paketë bateri  me litium. Kilometrazhi varion nga 100 km (62 milje) në kushte të motit të ftohtë deri në 150 km (92 milje) në kushte normale. Shpejtësia maksimale është 135 km / h (84 mph). Çmimet e reja në Evropë janë nga 17.490 € deri 19.290 €, ndërsa modelet e përdorur janë nën 9,000 £ (12,745 US $).renault-zoe-selling-electric-c-fbe1bfc0

http://evworld.com/news.cfm?newsid=35081

 

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s