Promovohet autobuzi elektrik.

autobuzi

Pesëdhjetë e pesë për qind e të gjithë autobusëve shkollorë në Amerikë përdorin naftë. Këto autobusë arrijnë një mesatare prej 7 milje per gallon. Së bashku, të gjithë 480,000 autobusët e shkollës djegin  822,857,143 gallon karburantit në vit, si naftë ashtu edhe  benzinë, në 5.5 milion milje, ndërsa transportojnë 26 milion studentë në ditë. Dhe përditë miliona student, janë të ekspozuar ndaj lëndëve kancerogjene, sipas Agjencisë Ndërkombëtare për Kërkime mbi Kancerin (IARC).

autobuz 2

Idealisht, fëmijët tanë duhet të udhëtojnë me automjete më pak ndotës, dhe ky është autobuzi elektrik Starcraft e-Quest XL.  Në një bashkëpunim mes  Motiv Power Systems dhe Creative Bus, shkollat e rretheve kanë një alternative ndaj llojeve të karburanteve fosile. Bazuar në shasin e një Fordi F59 dhe trupin Starcraft, autobuzi 48 vëndësh ka një shpejtësi 85 milje në orë dhe një kohë prej 50% për tu karikuar në 2 orë.

TransPower-electric-school-bus

Creative Bus ofron gaz natyror propan të përmirësuar për autobuzët shkollorë. E-Quest XL tani ofron automjete me emëtim zero. Çmimet dhe specifikat të tjera teknike nuk janë shpallur në kohën e njoftimit për shtyp.

http://evworld.com/news.cfm?newsid=35080

 

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s