Obama viziton panairin Detroit Car Show

General Motors Engineer Pat Foley (left) gives President Obama a tour of the 2017 Chevrolet Bolt EV Wednesday, January 20, 2016 the North American International Auto Show in Detroit, Michigan. (Photo by David Freers/NAIAS)

Presidenti Obama në një makinë elektrike Chevrolet Bolt

Kur ai mori detyrën, industria e makinave në Amerik ishte në vështirësi serioze, në prag të falimentimit me potencialin e një efekti domino e cila mund të përkeqësonte situatën e rëndë ekonomike në cilën ishte bota në vitin 2008. Ishte atëherë viti i parë i mandatit të parë të Barak Obamës si President i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Tani është 2016, viti i fundit i mandatit të tij të dytë, i cili ka parë një rignjallje në industrinë e makinave e cila shtoi më shumë se 600.000 vende të reja pune që nga viti 2009. Më mirë akoma, nga një perspektive botërore, industria si në SHBA dhe jashtë shtetit janë angazhuar në një të ardhme të automjeteve elektrike dhe hibride me karburant.  Si një “xhiro fitoreje”, Presidenti fluturoi në Detroit për një turne të ngjeshur që përfshinte një ndalesë në panairin ndërkombëtar Auto Show në Kobo Center, vetëm poshtë rrugës së zyrave qëndrore të  General Motors. Si pjesë e turneut të tij,ekzekutivi i General Motors, i kryesuar nga Presidenti i kompanis Dan Ammann dhe presidentit i GM në Amerikën e Veriut Alan Batey e futën atë në makinë e re elektrike  Chevrolet Bolt. Me një kilometrazh prej  200 milje (320 km), ajo duhet të jetë e para EV (makinë elektrike) për të ofruar të njëjtën permormanc të Tesla, por me gjysëm çmimi. Ndërkohë që në Detroit, ai gjithashtu iu drejtua punëtorë UAW (shkurtim për sindikata e bashkuar e puntorëve të industrisë ) si dhe sindikatës së General Motor. Këtu është video nga ajo ngjarje.

 

http://evworld.com/news.cfm?newsid=35082

 

 

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s