Faraday Future; Nevada nervoz, makina e pare “që nuk është Tesla”

faraday-future-ffzero1-concept_100540924_m

Kompanit startup  janë, nga natyra e tyre, sekrete dhe vende të trazuara.

 

Një apo dy miliarderë kinezë, një modeli ri biznesi për shitjen e shërbimeve të transportit në vend të makinave, konkurrenca brutale në industrinë globale të makinave, dhe ju keni recetë për ndryshime të shpeshta dhe përçarës. Ngjarja e e shumë e pritur për median për start upin Faradey Future në Consumer Electronics Show në janar la më shumë pyetje se sa përgjigje.

Kompania nuk prezantoi një makinë aktuale, por një concept të një super makine e gjitha elektrike me performancë të lartë.

farday-future-ffzero1-concept_100540849_m

Nuk u  tha  pothuajse asgjë në lidhje me atë që është planifikuar për të ndërtuar, as nuk diskutuan modelin e ri të biznesit.

 

Ajo nuk ka shfaqur konstruktin  e shasisë së makinës elektrike, vetëm ka treguar modelimin kompjuterik të saj.

Tani, pavarësisht një njoftimi në shtyp nga kompania duke thënë se asaj i është dhënë patenta e parë në SHBA, për një konvertues fuqie e njohur si Echelon Converter nga FF – kjo duket të jetë një periudhë e përçarjeve  të brendshme dhe e ndryshimit.

Ish-shefi ekzekutiv i Faradey Future tha për Guardian se makina e parë e kompanisë do të jetë e ndryshme nga Tesla.

ff-echelon-power-converter-designed-and-patented-by-faraday-future_100548501_m

Ajo do të jetë, tha ai, “shumë më të rënda, më të gjatë dhe më masiv se një Tesla, por skalitur me të vërtetë bukur.” Ajo pritet të jetë me çmim në më shumë se 150.000 $.

Raporti vuri dukje  se inxhinjeri i baterive të kompanisë,Porter Harris dha dorëheqjen në janar, me sa duket një humbje për një kompani të formuar me pak se dy vjet më parë.

Për më tepër aksionet e LeTV, i njohur si “Netflix të Kinës,” dhe një burim i pasurisë së miliarderit  Jia Yueting – u pezulluan më 7 dhjetor.

 

Ai nuk ka rifilluar ende.

 

E gjithë kjo ka bërë që shteti i Nevada të shqetësohet në lidhje me prerjen  e planeve të tatimeve  dhe nxitjen e stimujve për Faradey të ndërtojë një fabrikë baterishë 1 miliardë dollarë në Las Vegas.

faraday-future-ffzero1-concept-unveiled-at-2016-consumer-electronics-show-las-vegas_100540897_m

Nëpunësi shtetëror i thesarit Dan Schwartz u nis në Kinë për pushime, gjatë Vitit të Ri Lunar me gruan e tij, e cila është një shtetase kineze.

 

Siç tregohet në revistë  Automotive News, vizita e tij la më shumë “dyshime” në lidhje me aftësinë e kompanisë për të financuar planet ambicioze të Faraday-.

 

Aksionet në Leshi TV janë fiksuar të rifillojnë aktivitetin të hënën më 7 Mars.

Schwartz tha se ka në plan të takohet me kompaninë  përsëri javën e ardhshme.

 

http://www.greencarreports.com/news/1102683_faradays-future-bumpy-nevada-nervous-first-car-no-tesla

Advertisements

2 thoughts on “Faraday Future; Nevada nervoz, makina e pare “që nuk është Tesla”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s