Audi do të promovoj karikuesin me wireless në 2017.

Bateria

Audi model e-tron SUV (makinë sportive për përdorim utilitar), do të jetë një nga makinat elektrike (EV) e planifikuara që do tu ofrohej blerësve amerikan të makinave më shumë hapësirë dhe kilometrazh. Kilometrazhe më të gjata do të thotë bateri më të mëdha, dhe kjo do të thotë kohë më gjatë për tu karikuar me nivele të larta energjie.

“Progresi në teknologjinë e karikimit është vendimtare për suksesin e makinave elektrike”, shprehen drejtuesit e Audi në një deklarat për shtyp, duke njoftuar për planet për të ndryshuar infrastrukturën e karikimit të paktë 150 kw në  vitin 2017, (norma e sotme është 50 kw, , por standardi i ri CCS lejon deri në 350 kw).

Me një teknologji karikimi prej 150 kw, një SUV e tillë si e-tron Quattro mund të karikojë baterinë e saj 95 kw/h me kapacitet 80 % në pak se gjysmë ore, të mjaftueshme për një distance rreth 250 milje. Audi thotë se këto nivele të fuqisë kërkojnë ftohjen e kabllit lidhës për të parandaluar mbingarkesat termike.

Gjithashtu në vitin 2017, kompania shpreson të promovojë Audi që karikohet pa kabëll (AWC), një teknologji inductive AC për ta karikuar në shtëpi.

AWC përdor një pllakë karikimi me një spirale të integruar dhe konvertuesin. Sistemi i gjeneratës së pare ofron fuqi karikimi prej 3.6 kw dhe Audi shpreson për të rritur nivelet e energjisë 11 kw në versionet e ardhshëm. Kur makina afrohet pranë  pjatës së karikimit në disa metra, kontakti është vendosur, dhe shoferi sheh pozicionin e saktë të pllakave në ekranin e  makinës. Përpara se të karikohet, një motor elektrik në një pjatë në dysheme ngre spiralen kryesore për të minimizuar distancën, e cila është e integruar në pjesën e përparme të Audit.

Audi ka të zhvilluar një sistem që lejon pozicionimin e vetë makinës.

https://chargedevs.com/newswire/audi-to-launch-wireless-charging-in-2017/

 

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s