Nissan Leaf tjetër do të pasohet nga SUV elektrike, makinë sportive?

nissan-sway-concept--2015-geneva-motor-show-live-photos_100502944_m

Ndërsa Model Tesla 3 dhe Chevrolet Bolt EV kanë marrë pjesën më të madhe të publikimeve në media të makinave elektrike kohët e fundit, Nissan Leaf mbetet automjeti elektrik më i shitur   në histori.

200,000 Leaf  janë shitur  globalisht diku në janar, duke e rritur  dyfish volumin e makinave elektrike.

Me Leaf tani në vitin e gjashtë të modelit, Nissan është duke punuar në mënyrë të qartë në zëvendësimin e tij, ka të ngjarë të debutojë për modelet e vitit  2018.

Leaf i ardhshëm ka të ngjarë të jetë me pesë dyer, ashtu siç është, por kjo nuk do të jetë vetëm makina elektrike  që Nisan planifikon të ofrojë.

Shiro Nakamura, zëvendëspresident i lartë i kompanisë, u shpreh në një publikim në Mbretërinë e Bashkuar të AutoExpress, se ajo mund të pasohet nga një SUV elektrike si dhe një model i makinave elektrike.

Nissan ESflow Concept për një makinë sportive me  bateri elektrike është prezantuar në muajin shkurt të vitit 2011, por pak është thënë në lidhje me një Coupe sportiv që nga atëherë.

nissan_100342512_m

Çelësi i produkteve të reja do të jetë një arkitekturë e re e automjeteve që mund të përshtaten  për të dy sistemet motorike  konvencionale dhe alternative, si dhe stile të shumta të trupit.

“Ne e shohim  më shumë mundësi për [makinat elektrike] se vetëm një hatchback”, ka thënë Nakamura për Auto Express.

Një sfidë në zhvillimin e platformës së re është vendosja e baterisë. Ashtu si Tesla Model S, Leaf Nissan përdor një paketë baterishë të hollë që përshkon  gjerësinë e makinës  nga një bosht në tjetrin posht dyshemesë.

Problemi është se duke shtuar një 4-6-inch trashësinë e  baterisë  nën dysheme ngre lartësinë e automjeteve.

Kjo është në rregull për një hatchback ose një automjet për përdorim të zakonshëm, por larg nga idealja për një makinë të ulët sportive.

 

Nissan po konsideron në se bateria mund të ripaketohet  për tu përshtatur  në tunelin midis dy vendeve (zgjidhjen e përdorur për BMW i8 plug-in hibrid) ose nën sediljen e pasme.

nissan-sway-concept--2015-geneva-motor-show-live-photos_100502967_m

Kërkimi është në vazhdim, dhe Nakamura tha se vetëm  automjetet në platformën e re do të mund të arrijnë “brenda pesë viteve të ardhshme.”

Kjo mund shkojë si një hyrje për modelin e vitit 2020 dhe 2021 dhe ngre pyetjen nëse gjenerata e ardhshme Leaf  mund të jetë një organ i ri në strukturën ekzistuese.

Sido që të jetë, Nissan ka të ngjarë të thotë shumë pak në lidhje me Leaf-in tjetër, e lëre më një SUV pesë vjet e ardhshme.

 

Kompania duhet të mbajë shitjen e re Leaf 2016, e cila dukej ka shumë gjasa të kryhet  në modelin e  vitit 2017, derisa modeli i ri të jetë gati për t’u promovuar.

Por 325,000 rezervimet për Modelin Tesla 3, dhe entuziazmi mbi promovimin e Chevy Bolt Ev në fund të këtij viti, nuk ndihmonë në planet afat-shkurtër të Nissan.

 

Nissan Leaf i ri pritet të ofrohet me të paktën dy opsione baterish, një me kilometrazh 100-125 milje, një të dytë me kilometrazh 160-200 milje.

 

Vetëm mos të presin për të dëgjuar më shumë në lidhje me atë për një kohë më të gjatë.

 

http://www.greencarreports.com/news/1103312_next-nissan-leaf-to-be-followed-by-electric-suv-sports-car

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s