Uber thuhet se komandon 100.000 makina pavarur të Mercedes

Vitin e kaluar, Elon Musk deklaroi se Tesla do të bënte 500,000 makina në vit pasi Model 3 të filloj  prodhimin. Parashikimi i tij kërkon që kjo të ndodhë deri në vitin 2020. Më vonë, Steve Jurvetson, një nga investitorët e parë në Tesla Motors, dhe shefi ekzekutiv  i Uber Travis Kalanick ishin në një Top 10 Trendet Teknike, organizuar nga Churchill Club. Jurvetson tha më pas se Kalanick do të blej 500.000 prej këtyre makinave veten në qoftë se ata ishin të aftë të kryenin operacion autonom.

Uber-App

Me sa duket, Kalanick ishte serioz. Reuters, duke cituar një burim të paidentifikuar të industrisë, raporton se Uber ka qenë i zënë  nga krijuesit e makinave të mëdha për blerjen e një sasie të madhe të makinave.  “Ata donin makina autonome, ajo dukej sikur ata ishin duke bërë  pazar”, thotë burimi. Publikimi gjermanisht i Manager Magazin raportuan në 18 Mars se Uber ka vendosur një urdhër për të paktën 100000 makina   Mercedes S-Class, duke cituar burime në të dy kompanitë. Asnjë  kompani nuk e ka konfirmuar atë raport.  Nëse është e vërtetë, porosia do të jetë me vlerë rreth 11 miliardë $ me kursin e këmbimit aktual. Pse Uber do të jetë i interesuar  vetëm për prestigjiozen Mercedes S Class në vend të modeleve më pak të shrenjtë si E Class ose C Class kompakt është një mister. Misteri tjetër është se pse Uber do të zgjedhi Mercedes, makina autonome të cilat kanë vetëm aftësi të kufizuar për momentin, në vend të Tesla, makina vetë-lëvizëse të cilit janë tashmë në rrugë dhe akumulojnë miliona milje përvojë në  botën  reale çdo muaj. Kalanick duhet të dijë diçka që ne nuk e dimë. Reuters citon një burim të industrisë si duke thënë se prodhuesit e makinave  janë skeptikë për të bërë marrëveshje të mëdha me startupet e teknologjisë që mund ose nuk mund të jenë kur vjen koha për të paguar. “Ne nuk duam të përfundojë si biznes i celularëve  Nokia, e cila dikur ishte jashtëzakonisht e dobishme … pastaj u zhduk”, ka thënë burimi për të bërë një marrëveshje me Uber. Sigurisht, ka mjaft mundësi për marrëveshjen  sipas thashethemeve  mes Uber dhe Mercedes të prishet. Uber ka për të fituar disa qindarka si fitim. Në mënyrë të qartë, në qoftë se ajo mund të eliminojë pagesën e shoferit, do të lëvizin  në të zezë. Por ku do të marrë paratë për të blerë 11 miliardë dollarë për vlerën  të makinave është një pyetje që nuk ka përgjigje në këtë moment. Mësimi nga të gjtiha këto thashetheme është nëse ju jeni një shofer Uber, më mir të keni një plan “B”.

Uber-taxistas-Londres_5812400

 

http://cleantechnica.com/2016/03/21/uber-reportedly-orders-100000-autonomous-cars-from-mercedes/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+IM-cleantechnica+%28CleanTechnica%29

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s