E-Plane synon të kalojë Atlantikun

eraole_hangar600x400

Me një shpejtësi prej pak më shumë se 60 mph (100 km / h), aviator francez  Raphael Dinelli shpreson të fluturojë me avionin e tij një-vendësh të vogël hibrid nga Nju Jorku në Paris, të përsërisë udhëtimin e famshëm të viti 1927 të Charles Lindbergh me “Shpirtin e Shën Luis”. Monoplani i Ryan  Lucky Lindy u mundësua nga një motor 223 hp (155kW) Wright Whirlwind J-5C me  450 gallon karburant, Eraole do të jetë duke përdorur një kombinim të biokarburanteve dhe energjisë diellore. Në këtë kohë, pak dihet në fakt në lidhje me sistemin e energjisë hibride. Me sa duket Dinelli dhe ekipi i tij janë duke përdorur një gjenerator të vogël motor të aftë për të djegur biokarburantet për të siguruar 55% të nevojave të energjisë së motorit elektrike me një tjetër 25% vijnë nga 5.5kw energji diellor. Pjesa e mbetur prej 20% do të vijnë nga krahu i avionit  së 30 m2  të zonës krahut. Aeroplani gjithashtu ka 3 paketat e baterive Kokam Li-Po të vlerësuarat në një total prej 80Ah për ruajtjen e energjisë.

eraole_eplaneIllustr

Ndryshe nga Solar Impulse, e cila tani është duke përfunduar udhëtimin rreth botës nga Hawai, Eraole nuk është krejtësisht një avion me emëtim zero. Është referuar si avion me  “zero karbon”, për shkak të përdorimit të saj të karburantit që rrjedh nga algat. Solar Impulse përdor katër motorrë, krijimi i Dinell do të ketë shpejtësi 65 mph, sa gjysma e “Shpirti i Shën Luisit”, që do të thotë se fluturimi do të marrë dy herë më shumë kohë se ato  33 orë që i mori Lindbergh. Një avantazh që Eraole ka mbi paraardhësit e tij amerikanë është navigacion i avancuar e bërë e mundur nga një rrjet satelitor GPS global. Por edhe në vitin 1927, Lindbergh bëri një punë të shquar duke  kaluar 3000 milje e oqeanit duke e bërë zbarkimin në brigjet irlandeze brenda 3 miljeve  në pikën e tij të synimit të kalimit. Planet e Dinelli, nëse koha e lejon, do të fillojë ti realizojë në Qershor të këtij viti.

 

http://evworld.com/news.cfm?newsid=35111

 

https://www.youtube.com/watch?v=9QY28BiVLl8

 

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s