Si bizneset mund të luajnë një rol në revolucionin e energjisë.

Presidenti Barack Obama në një fjalim përmendi kërcënimin nga ndryshimet e klimës, duke theksuar përparimin që ka bërë vendi në drejtim të rritjes së efikasitetit në prodhimin e energjisë së rinovueshme, dhe përshkroi se çfarë duhet të bëjmë për të çuar më tej investimet tona. Përveç kësaj, në nivel lokal, shumë shtete kanë bërë progres të konsiderueshëm në zhvillimin stimuj rajonale dhe komunale. Këto politika të rëndësishme federale dhe shtetërore janë hapa të rëndësishëm për të hapur rrugën përpara për zhvillimet e ripërtëritshme dhe efikase të energjisë. Shumë zhvillues të fushatave komerciale në mbarë vendin kanë marrë parasysh përparësitë për të investuar në këto teknologji. Nëse jeni si shumica e biznesmenët, buxhetit për shpenzimet e energjisë është një pjesë e rëndësishme e planifikimit tuaj financiar për çdo vit dhe çdo mundësi për të ruajtur janë të mirëpritur, ku çdo vit çmimet energjisë elektrike kanë qenë të të paqëndrueshme.

Këto ditë, ka një numër opsionesh kur bëhet fjalë për sisteme të avancuara për furnizimin dhe menaxhimin e energjisë në ndërtesat tregtare dhe objekteve. Kjo përfshin investimin në e efikasitetit të energjisë dhe përmirësimet ndriçimit, mjetet e menaxhimit të cilësisë, energjin diellore, dhe  energjia e erës. Sfidë është parapërfytyrimi se çfarë përbën kuptim për biznesin tuaj  sa shumë lehtësira  kanë humbur ekspertizën njohuritë speciale të nevojshme për të kryer analiza diagnostifikimin e nevojshëm për të optimizuar operacionet dhe menaxhimin  e tyre.

Mirëmbajtja e plotë dhe efektive  mund të përfshijë:

-Planet O & M  për çdo pjesë të pajisjeve

-Pajisjet dhe sistemet e sondazheve, auditimet dhe vlerësimet (matjen e performancës dhe vendosjes së standardeve)

-Strategjit e problemeve

-Mirëmbajtja parandaluese (procedurat dhe oraret).

– Përmirësimet dhe mundësitë e investimeve kapitale (burimet diellore ose të tjera energji të rinovueshme).

Shumë pronarë të ndërtesave mund të mos e kuptojnë sasinë që mund të kursejnë në shpenzimet operative që lidhen me bizneset e tyre, dhe për këtë arsye është diçka e zgjuar për të kryer një auditim të energjisë në mënyrë që të gjeni mënyra që të japin kursime të konsiderueshme.

Me pak fjalë, bizneset nuk duhet të luajnë një rol pasiv në revolucionin e energjisë. Në fakt, duke marrë hapa proaktiv ka të ngjarë të përfitojnë ato në shunë mënyra se sa mund të kishin parashikuar.

Me përhapjen e gjerë të burimeve të ripërtëritshme të energjisë, ne mund të bëjmë çmimet e energjisë më të parashikueshme duke ndihmuar mjedisin në të njëjtën kohë.

http://www.renewableenergyworld.com/ugc/blogs/2016/02/how_businesses_canp.html

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s