Çmimi i trefishtë në sportin e garave të makinave.

Çmimi i trefishtë në garat (Triple Crown of Motorsport) është një çmim jo zyrtar për ata që fitojnë tre nga garat më prestigjoze:

 

-Indianapolis 500

-24 Hours of Le Mans

-Monaco Grand Prix

Për njëmbëdhjetë vjet (1950 – 1960) Monako dhe Indianapolis ishin pjesë e Kampionatit Botëror FIA të shoferëve (tani sinonim me Formula One), por në vitin 1961 Indianapolis u hoq nga seria Kampionatit Botëror. Në vitin 1987 gara e Monakos është ndryshuar 2 javë më vonë se vitet e më mëparshme. Që nga ajo kohë kjo garë bashkë me garën e Indianapolisit janë mbajtur në të njëtin ditë duke bërë të pamundur për një shofer të konkurrojë në dy garat në të njëjtin vit. Graham Hill është i vetmi shofer që ka fituar  Triple Crown. 17 shoferët në historinë e garave të makinave që kanë konkuruar në të tre kompeticionet e Triple Crown dhe kanë fituar të paktën një nga ngjarjet. Juan Pablo Montoya është i vetmi shofer aktiv që i ka fituar dy nga tre aktivitetet.

graham Hill converstion

Përkufizimet alternative.

 

Kampionati duke përfshirë edhe shoferët F1.

 

Një përkufizim alternativ zëvendëson Grand Prix Monaco me Formula One World Championship; Graham Hill është gjithashtu vetëm shoferi që ka kryer këtë, duke fituar Titulli shoferët F1 “në vitin 1962 dhe 1968. Një përkufizim alternativ zëvendëson Grand Prix Monaco me Formula One World Championship; Graham Hill është gjithashtu i vetmi shoferi që ka kryer këtë, duke fituar titullin në F1 në vitet 1962 dhe 1968. Garat e makinave sportive e cila ku Triple Crown   përfshinë garën e La Manshit dhe ka shtuar garë 24 orëshe në Daytona dhe atë 12 orëshe në Sebring. Ky çmim  është fituar nga disa shoferët, përkatësisht A. J. Foyt, Hans Herrmann, Jackie Oliver, Jacky Ickx, Al Holbert, Hurley Haywood, Mauro Baldi, Andy Wallace, Marco Werner dhe Timo Bernhard. Shumë shoferë janë afruar ta fitojnë çmimin por kanë përfunduar në vën dtë dytë si Ken Miles (i cili ishte tërhequr  në 1966 në garë 24 orësh të La Manshit), Mario Andretti (Le Mans 1995) dhe Allan McNish (Daytona 2012).

 

Garat në Indianapolis.

Nga 1971-1980, garat e  makinave në Indianapolis  ka cmimin e  tyre Triple Crown, e cila përbëhej nga tre ngjarje të garave  500-milje në kalendar: në Indianapolis 500, Pocono 500 dhe California 500. Al Unser (1978) është i vetmi shofer që i fitoi të tre në të njëjtin sezon. Ontario Motor Speedway u mbyll në vitin 1980, dhe California 500 zëvendësohet me Michigan 500. Çmimi i trefishtë vazhdoi deri më 1989, pas së cilës gara e Pocono ishte ndërprerë. Asnjë pilot garash nuk i ka fituar të trija eventet gjatë 1980. Çmimi i trefishtë në Indianapolis u ringjall në vitin 2013, me formatin e vitin 1971-80 e Indianapolis 500 (në maj), Pocono IndyCar 400 (në korrik), dhe MAVTV 500 (në tetor, të mbajtur në Fontana). Një çmim 1 milion $ bonus është ofruar për çdo shofer që fiton të tre garat. Për vitin 2014, Pocono u kthye në formatin 500 milje, dhe Fontana u zhvendos në gusht. Nga të gjitha variacionet e IndyCar Triple Crown (çmimi i trefisht në Indianapolis), vetëm pesë shoferë kanë arritur këtë në karrierën e tyre, me Al Unser që e ka arritur  arritur këtë në një sezon të vetëm.

Çmi i trefishte

NASCAR

 

Që nga viti 2005 një tjetër çmim jozyrtar Triple Crownë, e formuar nga tri degë Grand Slam NASCAR (Daytona 500, Aaronit 499, dhe Coca-Cola 600) pas padisë së Ferko hoqi degën e fundit  (Darlington Southern 500 në vjeshtë – mos të ngatërrohet me Rebel 500 në maj) në favor të një garë të dytë në Texas Motor Speedway. Asnjë pilot që ka marrë pjesë në NASCAR Sprint Cup që nga viti 2005 nuk ka fituar më shumë se një kupë. Deri më tani, e shoferët aktivë, Kevin Harvick dhe Jimmie Johnson ka fituar të tre çmimet  e Triple Crown, por jo të tre në të njëjtin vit.

 

NHRA

 

Termi është përdorur shpesh gjatë sezonit në Shoqatën Kombëtare të makinave të modifikuara duke iu referuar të tre garave të saja më prestigjoze, Auto Club Raceway në Pomona, U.S. National, dhe në finale. Winternationals është ngjarja që nis sezonin NHRA, të mbajtur gjatë fundjavës së dytë në shkurt, U.S. National është quajtur shpesh “më e vjetra, më e pasura, dhe gara më prestigjioze në NHRA. Njëlloj si Winternationals, Auto Club Finals mbahet në të njëtën rrugë Auto Club Raceway në Pomona, ndërsa U.S. Nationals është mbajtur në O’Reilly Raceway Park në Indianapolis nga viti 1961(më përpara gara të bëhej në rrugët tani  të shkatërruara në Detroit).  Deri tani, personi me më shumë Triple Crown të fituara në divizionin e tij është 15 herë kampioni John Force.

 

Motorsporti amerikan.

 

  1. Foyt dhe Mario Andretti janë shoferët e vetëm që kanë fituar dy Indianapolis 500 dhe Daytona 500. Të dy shoferët kanë fituar edhe garën 24 orëshe në Daytona dhe atë 12 orë Sebring. Foyt fitoi katër edicionet e Indianapolis 500, dhe mblodhi shtatë tituj të garave me makina të vogla dhe një garë 24 orëve në La Mansh. Mario Andretti fitoi tre edicionet e garës 12 orë e Sebring, Indianapolis 500 në 1969, dhe gjithashtu fitoi katër tituj në makina të hapura, një në kampionatin botëror  Formula One, dhe të përfundojë në vend të 2 në garat 24 orë të La Mansh.

 

Motorsporti Australian.

 

Në Australi, një shofer ka arritur “Triple Crown” në qoftë se ata fitojnë Sandown 500, Bathurst 1000 dhe V8 Supercars Championship International (dikur Australian Touring Car Championship) në të njëjtin vit. Vetëm dy shoferë e kanë arritur këtë: Peter Brock në 1978 dhe 1980 dhe Craig Lowndes në vitin 1996.

 

Konkurrentët aktive.

 

Që nga 2015, vetëm shoferët e aktive që kanë fituar dy çmime Triple Crown janë Juan Pablo Montoya (aktualisht gara në IndyCar) dhe Jacques Villeneuve. Villeneuve konkuroi në 2008 në garë 24 orë të Le Mans të, ku ai përfundoi në vendin e dytë, një fitore do të kishte lejuar atë për të përfunduar Triple Crown. Montoya gjithashtu fitoi garat 24 orë të Daytona tri herë dhe serin CART (shkurtim për kampionati i skuadrave garave të makinave) një herë.

gara me makina

https://en.wikipedia.org/wiki/Triple_Crown_of_Motorsport

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s