Mbretëria e Bashkuar do të ndërtojë një fabrikë të madhe për paketën e baterive të Nissan LEAF.

Drejtuesit e Nissan thane dje se do të investojnë 26.5 Milion £ (37,9 milionë US $) në fabrikën e saj të baterive  në Sunderland, Angli, për të prodhuar bateri “të avancuara” për të gjeneratës e ardhshme të makinave elektrike LEAF.

Njoftimi u dha fundë thashethemeve se Nissan do të transferojë prodhimin e baterive me litium për gjigandin Korean LG Chem.

 

Njoftimi për shtyp i degës europiane të Nissan, nuk ka ofruar specifike e përbërjes kimike, dhe  dhe nuk e përmend furnizuesin  AESC, Nissan do të kryejë një sipërmarrje të përbashkët me gjigandin japonez të kompjuterave NEC.

 

Nissan LEAF është ndërtuar në fabrikën e kompanisë në Sunderland, e cila ka krijuar modele të reja tregun evropian.

300 punëtorë në fabrikën e baterisë kanë prodhuar bateri 24 kwh për  vitet 2011-2012 dhe 2013-2016.factory 1

Sunderland importon bateri 30 kwh LEAF, nga fabrika e baterive Nissan në Smyrna, Tennessee.

nissan

 

Ajo gjithashtu prodhon bateri për Nissan NV200 elektrike për furgona  të vegjël tregtare, e cila prodhohet  në një fabrikë në Barcelonë, Spanjë, por jo për ti shitur në Amerikën e Veriut.

 

Kreu i kompanisë për Evropën, Colin Lawther, tha për Automotive News Europe se fabrika Sunderland kishte “kosto ” dhe kishte pretendime mbi garancin  mbi pakot e prodhuara.

 

Kjo, tha ai, ishte një arsye e madhe që ka fituar kontratën për ndërtimin e brezit të ardhshëm të baterive LEAF.

 

Gjenerata e dytë e makinave Nissan LEAF nuk pritet të zbulohet gjatë këtij viti ose në fillim të 2017, por si një prodhim i vitit 2018.

Ajo do të konkurrojnë në SH.B.A. kundër 2017 Chevrolet Bolt EV në, e cila shefja ekzekutive (CEO) e GM Mary Barra ka premtuar do të ketë 200 milje ose më shumë e kilmetrazh për një çmim fillestar prej $ 37.500.

http://www.greencarreports.com/news/1102003_u-k-plant-to-assemble-larger-battery-packs-for-next-nissan-leaf

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s