Kia Optima modeli hibrid elektrik version 2017.

Të gjitha modelet Kia Optima hibride elektrike, modeli i parë hybrid elektrik i Kias, ka dalë në premierën e  sajë të parë europiane në  Geneva Motor Show 2016. Modeli i ri motorit hibrid elektrik do të jetë një shtesë e re për modelin Kia Optima, si dhe i shërben  kompanisë në zgjerimine  portofolit të makinave me emëtim të ulët. Kia Optima ri ka kapacitet më të madh të baterisë dhe diapazonë më të pastër elektrik sesa modelet e mëparshme Optima hibride elektrike, duke bërë që shoferët të udhëtojnë deri në 33 milje me zero emëtim  me modalitet elektrik përpara se motori GDI të jetë i nevojshëm për të siguruar shtytjen. Ekipet e zhvillimit të Kia janë duke synuar emëtimet e kombinuara të CO2 për vetëm 37 g / km, të cilat do të sigurojnë një kosto të ulët totale për blerësit. Michael Cole, shefi Operative Zyrtar, Kia Motors Europe, komentoi: “Shitjet e hibridëve janë dyfishuar më shumë në Evropë gjatë pesë viteve të fundit, dhe vlerësimet llogarisin për rreth 700,000 shitje të makinave të reja në Evropë deri në vitin 2020. Optima hybrid elektrik do të lejojë Kia të kërkojë rritje për makinat me emëtim të ulët, dhe mbështet në misionin për të arritur qëllimin global në 2020. Ai shtoi,”motorri i avancuar hibrid elektrik e bën Optiman më tepër bindëse për klientët.  Ajo kombinon dizajnin  atraktiv, një eksperiencë të madhe lëvizëse, kosto të ulët dhe ndikim minimal në mjedis. ”

kia 1

Gjenerata e fundit e Kia Optima është kredituar me fillimin e një transformimi të markës e filluar në nivel global në vitin 2010. Marka e re Optima shënon fazën tjetër në këtë transformim, me modlein e ri hibrid elektrik shfaqen një seri të përmirësime vizuale. Këto ndryshime dallojnë këtë model nga modelet e tjera Optima e mundësuar nga motori konvencional me djegie të brendshme, dhe për të përmirësuar efikasitetin aerodinamik. Të gjithë Kia Optima hibrid elektrik vijnë të pajisura me një seri teknologjish në ndihmë të shoferit, maksimizimin e sigurisë dhe duke kontribuar më tej në efikasitetin e motorit.

kia 2

 

Kia Optima hibrid elektrik është e mundësuar nga një paketë baterish me litium 9.8 kwh me një motor 50 kw, duke lejuar atë të veprojë deri në 33 milje me shpejtësi deri në 120 km/h, e vendosin Optiman hibride në mesin e modeleve të pastra elektrike. Motori inovativ vë në punë motorin 4 cilindra të Kia-s. Motori është  i shoqëruar nga një motor elektrik, e cila e lejon makinën të veprojë me një karikim të vetëm. Fuqia motorike është 205 kuaj fuqi në 6000 në rpm (rrotullime për minutë), me aplikimin e motorit elektrik lehtëson inputet e motorit. Me shtimin e energjisë elektrike, prodhimi i përgjithshëm i çiftit rrotullues është një lartë 375 Nm (276 lb ft) nga vetëm 2,300 rpm.

Fuqia aplikohet në rrugë me kutin e ndërrimit të shepjtësisë në mënyrë automatike, me një trasmision 50 kw e cila përdoret për të zëvendësuar konvertuesin tradicional.

Sistemi i baterisë së Kia Optima hibrid elektrik që do të përmbajë një bateri me litium 9.8 kw, e cila prodhon në mënyrë konsiderueshme energji. Ajoështë kompakte në boshtin e  përparmë, dhe furnizimi i drejpërdrejtë nga energjia elektrike dhe nafta në rrotat e përparme me humbje minimale në transferimin dhe konvertimine e energjisë.

Kia Optima hibrid ofron një përzierje me fikasitet të lartë të energjisë elektrike dhe asaj me djegie të brendshme, në një nivel të lartë të perfomancës. Optima hibrid elektrik do të përshpejtohet nga 0-100 kilomentra në orë 9.4 sekonda, 0.6 sekonda më i shpejtë se hibridi i mëparshërshëm, Optima hibrid.

kia 3

Kia Optima hibrid elektrik pritet t’i përmbush emëtimet  e dioksidit të karbonit në 37 g /.

Me gjithë hapësirën e marrë nga bateritë me kapacitet të lartë, Optima hibrid elektrik është krijuar në mënyrë të tillë që të lejojë një kapacitet prej 307 litra të ngarkesave. Shtimi i një motorri elektrik ka bërë që inxhinjerët të përshtasin serbatorin e karburantit duke reduktuar nga 65 në 55 litra.

 

 

Në profilin e jashtëm, Optima hibrid elektrik është bërë  e njohur si pjesë e familjes Optima, edhe pse ka pësuar një sërë ndryhsimesh.

 

Optima hibrid elektrik është i pajisur me një sistem navigacioni (AVN) e njejtë me sistemin e fundit audio-visual të Kias-s, me një sistem me prekje 0.8 inch.

http://www.netcarshow.com/kia/2017-optima_plug-in_hybrid_eu-version/?ref=and

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s