Autofacts: Shitjet evropiane të automjeteve elektrike do të rriten 433% në vitin 2021.

Electric cars

Europa futi mjetet elektrike pas disa vitesh se SHBA, por tani por rekuperon kohën e humbur. Pricewaterhouse Coopers vlerëson se shitjet e europiane të makinave elektrike dhe hibride do të rriten 433 % në 2.2 milion njësi deri në 2021. Konsulencat kanë se gjetur s emakinat elektrike janë rritur 82 % nga shtatori 2014 deri në shtator 2015, ndërkohë që shitjet e hidridëve janë rritur 22 % gjatë të njëjtës periudhë. PwC ia  atribuon rritjen  disa faktorëve, duke përfshirë dëshirën e konsumatorit për emëtime  më të ulët, përmirësimin e teknologjive elektrike dhe stimuj vazhdueshme të qeverisë.EM_00521

Norvegjia është tregu kryesor i rritjes, me 24,855 regjistrime të reja të automjeteve gjatë periudhës së studimit. Mbretëria e Bashkuar ishte e dyta, me 20,966 regjistrime. Modeli më i shitur është ë Mitsubishi Outlander PHEV, e cila shiti 19,855 njësi, e ndjekur nga Nissan LEAF (15,134) dhe Renault Zoe (10919). Në vitin 2016, PwC parashikon një reduktim në shitje të modeleve elektrike hibride në Evropë, si shumë subvencionet e qeverive aktuale janë duke u eliminuar. Në Mbretërinë e Bashkuar, ₤ 5000 grant krijuar në vitin 2011 së shpejti do të arrijë kufirin e saj prej 50.000 pjesëmarrës. Në Mbretërinë e Bashkuar, granti prej   5000  ₤ krijuar në vitin 2011 së shpejti do të arrijë kufirin e saj prej 50.000 pjesëmarrës. Në Hollandë, qeveria do të përfundojë pushimin e taksave  për kompanitë e makinave  me karburant alternativ  dhe do të rrisin normën e tatimit mbi këto automjete deri në 25% nga 7% që është aktualisht. “Nuk është sekret se motori me djegie të brendshme pritet të jetë motori mbizotërues në ardhmen, por është rritur prania  teknologjia e karburantit alternativ, elektriciteti i pastër nuk mund të injorohet”, ka thënë  Rick Hanna i Global Leader Automotive, PwC. “Fakti se disa konsumatorë evropianë po kalojnë nga modelet hibride në ato të pastra elektrike tregon se ka një nivel rritjeje në teknologji; një dinamikë që do tu shërbejë kompanive të pjesëve të këmbimit dhe furnizuesit e tregut do të maturohen vitet e ardhshme.”

 

https://chargedevs.com/newswire/autofacts-european-sales-of-electrified-vehicles-will-grow-433-by-2021/

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s