Antony Noghès

Antony Noghès (13 shtator, 1890 në Monako – 2 Gusht, 1978 në Monte Karlo, Monako), ishte themeluesi i Çmimit të madh të Monakos. Ai gjithashtu ndihmoi në krijimin e Rallye Monte-Carlo në 1911. Ai sugjeroi përdorimin e flamurit me katror në përfundim të garës. Që nga viti 1979, kthesa e fundit që i afrohet finishit është quajtur sipas emrit të tijë. Si “agjent i përgjithshëm i Regie” ai ishte  drejtor i administratës publike përgjegjëse për menaxhimin e monopolit të prokurimit, prodhimit, dhe shitjen e duhanit në Principatë.

Ai ishte babai i Alexandre-Athenase Noghès, Elisabeth-Anne, Christian Louis, dhe Christine Alix de Massy dhe i ati i Bathilde Livieratos, nëna e Marie Livieratos, Hélène Kaimakoglou dhe Athanase (Tasso) Livieratos. Djali tjetër i tij, Gilles, ishte ambasadori i parë Monaco-së në Shtetet e Bashkuara, babai i gazetarit Yann-Anthony Noghès.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s