Garat rally.

Garat relly janë një lloj garash me makina ku zhvillohen në rrugë publike, ku  makinat janë të modifikuara posaçërisht për këtë qëllim. Ajo dallohet është se  nuk veprohet në një cirkuit, dhe lejon pjemarrjen e një ndihmës shoferi. Gara mund të  fitohet nga shpejtësia e pastër.

Historia

 

Termi “rally” si një degë e motorsportit daton përpara gares të Monte Karlos në janar 1911. Garat në vetvete filluan në 1894 në Paris–Rouen. Fituesi zyrtar ishte Albert Lemètrë ngiste një Peugeot, edhe pse konti de Dion kishte dale i pari por automjeti i tij ishte i papërshtatshëm për konkurrencën.  Gara zhvillohet në mënyrë individuale nga qyteti në qytet, në rrugë fshati, me distance të gjata duke u përballur me rreziqe të ndryshme.

Garat e para të këtij lloji u filluan në qershorit e 1895 në Paris–Bordeaux–Paris nga Paul Koechlin me Peugeot. Në Itali gara ka filluar që nga viti 1895 në rrugën nga Torino në Asti. Gara e vërtetë u mbajtë në vitin 1897 përgjatë bregut të liqenit të Maggiore, nga Arona për Stresa dhe kthim. Kjo çoi në traditë të gjatë të garave, duke përfshirë ngjarje si Sicili Targa Florio (nga 1906) dhe Giro di Sicilia (Tour e Sicili, 1914), të dyja vazhduan edhe pas Luftës së II Botërore. Aktiviteti i parë është mbajtur në vitin 1898, në Tirolin jugor i cili përfshinte famëkeqin Stelvio Pass.

Në Britani aktiviteti filloi në 1900 për të promovuar këtë formë të re transporti. Në Gjermani, trofeut Herkomer u mbajt të parë në vitin 1905, dhe përsëri në vitin 1906. Në të njëtën kohë gara të tilla filluan në Austri. Në 1911 garat filloi në Monte Karlo.

 

Midis luftërave botërore.

 

Relly në Monte Karlo rifilloi në 1924. Në 1920 gara të shumta në alpe rifilluam në Austri, Itali, Francë, Zvicër dhe Gjermani.

 

Pas Luftës së II Botërore

Vitet 1950 do të mbahen si koha e artë e rellit në rrugë në distanca të gjata. Gara të tilla u organizuan në shumë shtete si Greqi, Suedi, Findlandë.Hollandë. në 1953 u krijua Kampionati Europian i rellit. Në vitet ’60 garat u organizuan në Jugosllavi. Në Amerikën e Jugut filluan në vitet 1940 në Argjentinë ku u fituan nga  Juan Manuel me Chevrolet.  Më pas u Venezuel Guatemal në 1950. Në vitin 1950 garat relli fillojnë në Afrikë. Në Afrikën e Jugut fillon në 1950 deri në 1960 deri sa u ndërpre për arsye politike. Organizime u bënë në Bregun e Fildishtë Marok. Në 1953 filluan garat relli në Australi. Kanadaja iu bashkua këtyre garave në 1960.

Janë organizuar turne ndërkontinentale të rellit e cila filloi me London–Sydney Marathon në 1968. Relli kalon në të gjithë Europën, Lindjen  e Mesme, në Indi hipën në anije dhe përfundon garën në Sidnei. Ky sukses i kësaj ngjarjeje çoi në krijimin e Kupës së Botës në relli, e cila u lidh me Kupën e Botës në futboll. U organizua Kupa e Botës në gara nga Londra në Meksiko 1970, ku udhëtimi filloi në Londër, dhe më pas hipën  në një anije në Lisbonë. Më pas zbarkojnë në Rio de Janeiro kalojnë në Argjentinë deri në qytetin e  Meksikos.

Vitin tjetër në 1974 u zhvillua gara Londër Sahara-Mynih. Udhëtimi u bë mes Afrikës ku ndodhën shumë incidente nga prishja e navigatorit në shkretëtirën algjeriane. Në 1979 u organizua relli Paris-Dakar.

Shumë prej shoferëve të rellit në vitet 1950 ishin amatorë, të paguar pak ose aspak, iu rimbursoheshin shpenzimet dhe fituesit merrnin bonuse. Në 1960 garuesi i parë që paguhej me kohë të plotë qe suedezi Erik Carlsson i cili drejtonte një Saab. Pas vitit 1960 filluan të merrnin pjesë gjithnjë e më shumë sportist profesionist në gara.

 

Garat relli janë në dy forma: në forma skenike dhe në rrugë. Që nga viti 1960 garat relli kanë qenë degë profesionale në sport. Ato janë të bazuara në shpejtësi të madhe dhe në të ska makina të tjera. Rrugët janë në pyll, me akull, borë në shkretëtirë.

 

Individët të interesuar të marin pjesë në këto gara duhet të bashkohen me klubet e autmobilave. Garat relly organizohen në rrugë publike me theks në navigacion dhe puna ekipore. Këto aftësi janë baza të rëndësishme për këdo që dëshiron të përparojë në ngjarje të nivelit të lartë. Aktivitete të vogla janë të organizuara në rrugët publike nga klubet locale, me lejen e policies. Rrugë publike janë të mbyllur gjatë këtyre aktiviteteve nga organizatorët e policisë.

 

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s