Carlos Ghosn jep shpjegime për të ardhmen e makinave elektrike.

carlos ghosnGjatë një takim me pyetje dhe përgjigje në Detroit Auto Show, shefi ekzekutiv i Renault Nissan Carlos Ghosn u foli  nëse konsumatorët janë me të vërtetë të gjithë të interesuar për makinat  elektrike.  Vëzhguesit e industrisë pyesin nëse publiku është po aq i angazhuar për makinat  elektrike si dhe rregullatorët qeveritare. Emëtime zero – kjo është diçka që shumë qeveri duan të shohin të ndodhë. Dhe ajo do të marrë disa kohë para se konsumatorët të kalojnë në të, “tha Ghosn.”Për të qenë të sinqertë…është për tu treguar fakti se do të jetë e vështirë për të arritur (emëtimet) në nivele të cilat janë të nevojshme.”

 

Ghosn mendon se  konsumatorët  do të mësohen  me  makinat  elektrike. Ai vë në dukje kërkesën për diezel në Evropë, e cila është shkaktuar nga politikat rregullatore.

“Për shembull, le të marrim rastin e naftës në Evropë, [e cila] është rritur shumë për shumë vjet – ajo përfaqëson më shumë se 50% të tregut. Unë nuk mendoj se ishte për shkak se ka pasur një kërkesë të tregut për naftë. Në fakt rregullatorët dhe qeveritë vënë aq shumë nxitje për  naftën  sa  ajo përfundoi duke zënë 50% të tregut. Ju nuk mund të thoni së është konsumatori që e vë në lëvizje. Ajo është krijuar nga … drejtime të ofruara  nga qeveritë e ndryshme evropiane”. Konsumatorët janë ende skeptikë në lidhje me EV (makinat elektrike), thotë Ghosn, për shkak të çmimeve të larta dhe mungesës së infrastrukturës së furnizimit. Por “kur ju filloni për të parë infrastrukturën e vënë në vend, shikoni rritje të llojeve të makinave elektrike, kostoja e makinave elektrike është duke u ulur, dhe unë vë bast se ju jeni duke pare një ndryshim të madh në drejtim të makinave elektrike.” Me fjalë të tjera, shumë njerëz janë të varur në idenë e furnizimit të makinave me karburant fosile (nafta benzina), por po vjenë ora kur makinat elektrike do të jenë diçka e zakonshme.

 

Ketu në këtë link do të shikoni diskutimet

 

https://www.youtube.com/watch?v=eQeLW0y5bkA

 

http://ecomento.com/2016/01/27/carlos-ghosn-expounds-on-the-future-of-electric-cars/

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s