BikeFest 2016.

Në 31 janar 2016 në mjediset e Expo Center u organizua BikeFest 2016 me pjesmarrjen e shum çiklistëve profesionist  dhe amatorë. Përpara se të përshkruaj ngjarjen e sotme kam dëshirë të hedh një vështrim nga historia në periudhën e antikitetit dhe mesjeta. Në këto periudha historike ekzistonte nje rregull ku thoshte që nuk mund të ishe qytetar i mir në nuk merrje pjesë në aktivitete sportive madje ne Greqinë e lashtë ishte njera prej kushteve kryesore qe të gëzoje titullin qytetar.Pleurat Goci

Këto aktivitete sportive kanë si qëllim që të rinjtë (dhe jo vetem) në radhë të parë të kalojnë kohën e lirë, të bëhen më social me njeri tjetrin, të mësohen me sfida por dhe të mësojnë punën në grup dhe ajo çka unë mendoj se është më rëndësishmja i mban ata larg nga veset e këqija që kanë mbërthyer shoqërinë.

img_20151128_173615.jpg
 Le të    kthehemi në në aktivitetin e sotëm. Përveç garave me biçikleta u organizuan edhe aktivitete të tjera si qitje me hark, basketboll, improvizime të ngjitjeve në lartësi dhe aktivitete për moshat e vogla.

Panairi filloi në orën 9 të mëngjesit me regjistrimin e pjesmarrësve në gara.Ky aktivitet pati një sponsorizim nga biznese të ndryshme private.  Në orë 10:30 u organizuan provat e lira për garuesit. Në orën 11:30 u bë raundi i parë i kronometrimit individual. Në orën 13:00 u bë raundi i 2 play off i kategorive. Në orën 14 u bë raundi i 3 Play off final dhe në orën 16:00 përfundoi gara si dhe u ndan çmime për fituesin.

nisja e gares

Atmosfera e krijuar ishte mahinëse. Kudo shikoje adrenalin gjatë garës ku pjesmarrësit në gara përpiqeshin me mish e me shpirt të jepnin maksimunin e tyre për të mposhtur çdo vështirësi.(Këtë ndjesi e ka provuar edhe shkruesi i këtyre radhëve).

veshtiresit 1

veshtiresi 3

ambulanca
Sigurisht nuk munguan as masat e sigurisë për çdo të papritur.

Këtu keni foto të ndryshme gjatë aktivitetit.

momente 2

Shpresojmë që në të ardhmen të organizohen më shumë aktivitete sportive për të rinjtë.

Advertisements

One thought on “BikeFest 2016.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s