BYD, Kaliforni, marrëveshja për një autobus elektrik është shtyrë për një afat të pacaktuar.

Autobuz elektrik BYD

Autobuz elektrik BYD

Vallë endrra e Kalifornisë për autobuset elektrik me 0 ndotje eshte kthyer në makth?  Një marrëveshje sipas të cilit qyteti i Long Beach do të blejë 15 autobusë elektrik nga prodhuesi kinez  i makinave u prish  sipas portalit ChargedEVs. Qyteti dhe BYD ranë dakord për të ndërprerë kontratën ekzistuese pasi Administrata Federale e Transportit (FTA ne anglisht) tërhoqi parat që do të kishin shkuar për projektin 12.1 milionësh. FTA bllokoi blerjen autobuzit sepse BYD nuk kishte të drejtë që të merrte kontratën e autobuzit ku administrata e qytetit e miratoi atë në Mars 2013.   Kompania nuk kishte siguruar dokumentacionin e duhur që tregon përputhshmërinë e tij me programin për biznesin.

 BYD e6 makin elektrike e përdorur nga taksistët
BYD e6 makine elektrike e përdorur nga taksistët

 

Rregullorja u kërkon kontraktorëve të marrin paratë Federale për të dhënë bizneseve në pronësi një shans në punë. Zyrtarët federal kanë paralajmeruar qytetin për papranueshmërin e BYD në kohën kur kontrata është miratuar, dhe e paraqiti qytetin me një ultimatum muajin e kaluar: të filloj procesin e tenderimit përsëri, ose do të humbasi parat e grantit.

 

performance_01Long Beach dhe BYD vendosi për të zgjedhur numrin një. BYD – e cila do të thotë  Build Your Dreams – ka ende të drejtë që të marrë pjesë në një raund të ri të ofertimit, kështu që ka një shans ajo do të ndërtojë autobusë për Long Beach (nofkë për shtetin e Kalifornise).

BYD for the USA
BYD for the USA

Në një deklarate shefja ekzekutive Stella Li pyet pse FTA ka pritur  kaq gjatë për të marrë një veprim, por u shpreh se kompania e saj do të paraqes një ofertë të re. Los Angeles ka rënë dakord për të testuar pesë autobusë BYD dhe do të blejë 20 më shumë nëqoftë se agjensia e transportit të qytetit gjen ato më  të kënaqshmet. BYD ka ndërtuar më shumë se 1.000 autobusë elektrike për qytetet kineze, dhe e ka testuar edhe një në Quebec.

BYD at LAX -- recent holiday season testing of all-electric bus by Hertz
BYD at LAX — recent holiday season testing of all-electric bus by Hertz

Të paktën një autobus elektrik BYD – vepronë rreth Aeroportit Denver International – dhe është tashmë në shërbim në SHBA. Kompania u kthye me autobuzet pas disa përpjekjeve për të shitur E6 e saj elektrike në SHBA, edhe pse ai mund të importohet si pjesë e flotës.

http://www.greencarreports.com/news/1091186_byds-long-beach-ca-electric-bus-deal-on-indefinite-hold-now

BYD e6 makin elektrike e përdorur nga taksistët

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s