Parashikime nga një futurist…

Si do i japë formë teknologjia,tregut të punës në vitin 2016

aaeaaqaaaaaaaayraaaajgjkogm1ndm1lwrmmwytngnkos04yjizltdmnmzhmzu0ytljma

Një futurist është një person i cili studion të ardhmen
dhe bën parashikime rreth saj duke u bazuar në trendet aktuale. Është puna e tyre të na japin një ide të mundësive që do të na lejojë ne, të bëjmë zgjedhje sot.

Vector : Abstract gray business background
Thomas Frey është drejtori ekzekutiv i Institutit DaVinci në Westminster, Kolorado.

Ne biseduam me Frey dhe e pyetëm mbi mendimet e tij mbi të ardhmen e ekonomisë teknologjike dhe si do të ndikojë në tregun e punës. Ja Vizioni i tij për të ardhmen:

Cilat do të jenë teknologjitë e reja të mëdha inovative të 2016?

…Edhe pse shumë prej këtyre teknologjive janë përdorur për vite me radhë, ne  po kalojmë avash në një botë rrënjësisht të ndryshme. Për këtë arsye ndërveprimet po bëhen më të rëndësishme sesa risitë.

Për shembull, çdo vit TV-net bëhen më të ndritshme, pak më të mëdha, më të lidhura, me aplikacione më të mira, rezolucione më të larta, me përpunim pak më të shpejtë, me më shumë hapsirë (storage), dhe me një jetëgjatësi më të mirë të baterisë. Ndërkohë që nuk ka inovacione kryesore “të papara”, çdo përmirësim , në total paraqet një hap të rëndësishëm teknologjik.

Në vitin 2016 do të përqëndrohemi në:

2

Makina e ndërlidhur: Kjo makinë do të bëjë kalimin e botës tonë të transportit nga produktet fizike në ato dixhitale. Kjo do të thotë se ndryshimet do të fillojnë të ndodhin me shpejtësi eksponenciale.

electric-6-1024x682
EKëto makina do të na ndihmojnë të bëjmë kalimin nga automjetet me gaz / naftë, në makina elektrike dhe të hapet rruga për automjete autonome dhe pa shofer.

Interneti : Ne jemi në rrugën ku rreth viti 2020, 50 miliardë pajisje do jenë të lidhura me internet, kështu që prisni të shihni lidhje mes gjërave që ju kurrë nuk i keni imagjinuar të nevojshme si: dyer inteligjente (smart) për kafshët shtëpiake, këpucë me lartësi të ndryshueshme, dhe drone që ndjekin fëmijë.

2
Printimet 3D të plastikës janë të lashta. Bëhuni gati për të printuar në mijëra materiale të ndryshme nga fibra druri, te arrat macadamia, te leshi, dhe shumë më tepër. Pastaj, shtoni edhe disa sensorë në përzierje.

 

Skanimi 3D: Kabinat skanuese do të jetë përhapen kudo ndërkohë që dashuria jonë për “selfies” do zëvendësohet me “shapies,” statujat të vogla 3D dhe lodra të ndryshme. Ne do të shohim një rritje të teknologjive të reja të skanimit duke filluar nga kombinimet e LIDAR, hidrolokator, infra të kuqe, OpenCV, ultrasonik, dhe shumë të tjera.Drone me shumë funksione: Ndërsa shumica e njerëzve janë duke folur për drone fluturues, është e rëndësishme të kujtoni që dronet mund të rrotullohen në tokë, rrinë/pozicionohen në anën e një ndërtese, të notojnë në lumë, të zhyten nën ujë, hidhen mbi një ndërtesë, ngjitin një pemë, dhe të ngjisin veten si parazitet në anët e trenave, anijeve dhe aeroplanëve. Shumë drone në të ardhmen do të ndërtohen me funksione të shumta.3

Terapia VR: Terapia Virtuale e realitet është një formë e psikoterapisë që përdor teknologjinë virtuale të realitetit për të trajtuar pacientët me çrregullime të ankthit dhe fobi. Gjithashtu mund të përdoret për të punuar me njerëz që kanë vështirësi në mësim.   Financimi i grupeve bazuar në barazi: Kjo lejon sipërmarrësit të arrijnë investitorët e interesuar në blerjen e barazisë në startup-et e tyre apo bizneset private të vogla. Kjo është në kontrast të fortë me përpjekjet e fundit për mbledhjen e fondeve në faqe si Kickstarter dhe Indiegogo, ku themeluesit nuk do heqin dorë nga një përqindje e pronësisë në këmbim të parave. Financimi i grupeve bazuar në barazi do të krijojë një kanal tërësisht të ri për gjetjen e parave për një startup.Bashkëpunimi: përdorim i perbashket (sharing economy) i sherbimeve dhe sendeve me një numër në rritje të profesioneve të lira (freelancer-ave), modeleve të reja të biznesit, si dhe dështimet e industrisë së pasurive të patundshme komerciale,

 

IMG-20160118-WA0016
Ne kemi aftesi te përsosura për rritje dhe bashkëpunim

Parashikimet tani tregojnë se 45 % e punëtorëve do të jenë përkthyes të pavarur, kontraktorë të pavarur nga viti 2020. Studimet tregojnë se me bashkëpunim, 70 % e personave raportuan se ata e mendonin më të shëndetshme se kur kanë punuar në një mjedis tradicional zyre, 64 % kanë raportuar se ata ishin më në gjendje për të kompletuar detyrat në kohë, 68 % thanë se ishin në gjendje të përqëndrohen më mirë gjatë bashkëpunimit, dhe 91 % kanë ndërveprime më të mira me të tjerët pas bashkëpunimit.

 

Çfarë industrish do të lulëzojnë vitin e ardhshëm?

Ne do të fillojmë të shohim se fjala “inteligjente” vlen për pothuajse çdo gjë meqë bota dixhitale futi hapat e saj në produktet tradicionale – këpucë inteligjente, veshje inteligjente, bizhuteri inteligjente dhe jastëkë inteligjente hynë në leksikun publik (në gjuhën e përditshme).Si rezultat, kërkesa për programues kompjuteri do të arrijë kulmin së bashku me një kërkesë të madhe për ekspertë të mediave sociale, pilotë të droneve, dhe guru të sigurisë kibernetike.

4

Bashkëpërdorimi i ekonomisë do të vazhdojë rritjen eksponenciale ndërkohë që Uber dhe Airbnb shtrojnë rrugën për modele të ngjashme të biznesit në pothuajse çdo industri.

Cila do të marrë një goditje?

Dyqanet tradicionale të shitjes me pakicë do të vazhdojnë të vuajnë ndërkohë që blerjet online dhe dërgimi i shpejtë në shtëpi zëvendëson përvojën e vjetër të dyqaneve të mbushur plot.TV kabllor do të shohë shumë më shumë kordone do të zhduken. Industria tradicionale e dasmës do të shohë numrat e saj shkatërrohen, së bashku me gazetat me bazë-letër, industrinë e taksive, dhe disa kolegje fitimprurëse.

Çfarë punësh shihni ju duke u vjetëruar ose duke u zëvendësuar nga teknologjia e të ardhmes?

Kërkuesit e Oksfordit analizuan aftësitë e 700 profesioneve të ndryshme dhe arritën në përfundimin që makineritë do të marrin përsipër 47 % të këtyre profesioneve.Makina pa shofer do të zëvendësojë shoferët, policët e trafikut, gjykatat e trafikut, dhe punëtorët e sigurimit të makinave. Shefat robotik dhe printerat ushqimor 3D do të zëvendësojnë punëtorët e restoranteve. printimi i shtëpive  3D do të zëvendësojë zdrukthtarët, muratorët, punëtorët e betonit, dhe inspektorët e qytetit.

Megjithatë, për secilën nga punët e rrezikuara, unë mund të them disa mundësi logjike që mund të përbëjnë një rritje në punë.Si një shembull, avokatët tradicionale mund të kalojnë në super-avokatë duke kaluar 10 herë më shumë ngarkesën e avokatëve të sotshëm. Shoferët e limuzinave mund të bëhen operatorët të flotës dhe të menaxhojnë 50 deri në 100 makina në një kohë. Bojaxhinjt mund të lyejnë  me bojaxhij robot dhe të përfundojnë të gjithë lyerjen e shtëpisë në më pak se një orë. Nëse kushton sa një e dhjeta lyerja e shtëpisë, atëherë ju do ta bëni më shpesh.

Kjo linjë mendimi vlen edhe për të larë makinën tuaj, për të udhëtuar nëpër botë, dhe duke blerë rroba.

A ka vende të reja pune / industri që ju shihni duke u krijuar?

Në fakt, ka tonelata me vende të reja pune që po  krijohen, edhe pse një përqindje në rritje janë Freelancer dhe kontraktues pozicionesh.Ashtu siç ndryshon natyra e punës, do të ketë një nevojë në rritje për përkthyes, ,analist, filozofë dhe teoricienë etj.Ndërkohë që ne ende na duhen inxhinierë dhe kontabilistë, disa nga titujt të rinj të punës në të ardhmen do të jenë gjëra të tilla si dizenjues , krijues pjesësh trupi dhe gjymtyrësh, specialist të nano-armëve, kirurgë të amnezisë, gastronomist molekular, inxhinierë fabrikash mishi bio,  dhe dizenjues buzësh.

Nga Çfarë jeni më të ngazëllyer për në vitin 2016?

Financimi nga një grup i madh njerzish ka potencial për të ndryshuar rrënjësisht peisazhin e biznesit, dhe kjo nuk është vetëm për sipërmarrësit e startup-eve.Unë gjithashtu shoh një të ardhme të ndritur për mikro kolegjet. Sistemet e përdorura për të krijuar kolegje shekuj më pare, duken primitive nga standardet e sotme. Formulat për pothuajse çdo shkallë të mësuarit janë të bazuara në orë, një nga konsideratat më pak të rëndësishme kur bëhet fjalë për vlerësimin e talentit. Kolegje sot kushtojnë shumë më shumë, dhe ata të marrin shumë kohë. Për këtë arsye, një valë e re e qendrave të trajnimit të plotë të aftësive, apo mikro kolegje, kanë filluar të shfaqen. Shiko për mikro kolegjet dhe do të shfaqen pak a shumë çdo industri e re, duke përfshirë VR, printimin  3d, internetin, dronet fluturues,  kibernetika, cryptocurrency(parate fshehta), dhe shumë më tepër.

 

autoyou.eu

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s