Toyota i kërkon 8 agjentëve të shitjeve të Mirai që të shtyjnë dërgesat.

Toyota Mirai

 

Toyota Mirai

Shitjet e makinave me karburant me  hidrogjen “Toyota Mirai” janë të kufizuara në Kaliforni, për shkak se  është i vetmi vend ditët e sotme me infrastrukturë karburanti të tillë. Por edhe atje, Toyota po kalon  disa probleme. Ajo tani është duke u kërkuar tetë tregtarëve në Kaliforni të trajnuar për të shitur Mirai që të ndalojnë shitjet për shkak të mungesës së stacioneve të furnizimit me karburant në dispozicion. Tregtarët do të shtyjnë furnizimet derisa të hapen stacione në zonat e tyre, tha Jim Lentz, CEO i Toyota Motor North America në WardsAuto në Kongresin Botëror për lajmet mbi automobilizmin në Detroit në vitin 2016. Ai theksoi se kjo nuk përbën një urdhër stop-shitje. Tetë shitës – katër në pjesën veriore të Kalifornisë dhe katër në jug të Kalifornisë – janë zgjedhur në bazë të afërsisë së tyre me stacionet që ishin hapur ose  pritet të hapen së shpejti.

aaeaaqaaaaaaaaxeaaaajdc2zme1ogy2ltezndutndy4ms05mjvlltfmm2zjmtfmmmy5yw

2016 Toyota Mirai me motor hidrogjeni, Newport Beach, CA, Nov 2014

Por futja  e stacioneve të karburantit me hidrogjen ka qenë më i ngadalshëm se parashikimet e Toyota. Toyota më parë tha se shpresonte se 48 stacionet do të jenë operacionale në Kaliforni në fund të 2015. Shteti dhe partnerët e saj privat në industri nuk  kanë  arritur përmbushjen  e këtij qëllimi. Vetëm një pjesë e vogël e stacioneve janë operative, megjithëse shumë të tjera janë planifikuar. Informacioni i lëshuar nga California Fuel-Cell Partnership tregon se ka 43 stacione në faza të ndryshme të ndërtimit – me disa ende vetëm në procesin e lejeve. Ka gjashtë stacione të mëparshme “demonstruese” që janë disi të pasigurta, dhe do të duhet të përmirësohen për të furnizuar  plotësisht një Mirai . Kjo çoi në vendimin për të mbajtur furnizime  në vende si Santa Monica, ku një stacion afër një qendre  lokale  Toyota është ende në ndërtim e sipër.

aaeaaqaaaaaaaayraaaajgjkogm1ndm1lwrmmwytngnkos04yjizltdmnmzhmzu0ytljma

2016 Toyota Mirai

Kjo vjen pasi Toyota ka  dislokuar njësi portative të karburantit me hidrogjen në gjashtë nga tetë shitësit e autorizuar të Mirai vitin e kaluar. Njësitë – të cilat kanë rënë nga dy tregtarët për shkak të kufizimeve të hapësirës – shihen si një masë e përkohshme nga prodhuesit e makinave.

Kompania tha se shpresonte se lënda djegëse portative do të jetë një masë e përkohshme, dhe mund të hiqen nga fundi i verës 2016. Toyota do të mbulojë shpenzimet e konsumatorëve të hidrogjenit deri në tre vjet ose 15.000 $ nëse ata furnizohem në stacionet e përkohshme, ose në stacionet publike në dispozicion. Ajo ende planifikon të paraqesë 1000 Mirai sedans në SHBA për vitin  2016, dhe 3000 deri në fund të vitit 2017. Vitin e kaluar, ajo mbajti 34 Mirais në tetor, 23 në nëntor dhe 15 në dhjetor. California ka ndarë $ 200 milion në fonde për të zgjeruar rrjetin e stacioneve të karburantit me hidrogjen deri në fund të dekadës.

 

http://www.greencarreports.com/news/1101879_toyota-asks-some-of-cas-8-mirai-dealers-to-hold-off-deliveries

http://autoyou.eu/

Advertisements

One thought on “Toyota i kërkon 8 agjentëve të shitjeve të Mirai që të shtyjnë dërgesat.

  1. <em>Pingback</em>: Falenderim! | Florian Voko

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s