Shitjet EV mund të kenë ngelur në SHBA, por ato po lulëzojnë në mbarë botën

Ata prej nesh të cilët ndjekin çdo muaj shifrat e shitjeve të makinave me prizë, nuk mund të bëjnë asgjë përveçse të zhgënjehen pak nga përralla e deritanishme e këtij viti. Në tre nga gjashtë muajt e fundit, shitjet në SHBA nuk arritën të barazohen me shifrat mujore të një vit më parë. Ne jemi tani në gjysmë të vitit, dhe shitjet totale prej 54,388 janë pak më pak se gjysmën e parë të shitjeve totale prej 56,291 të 2014-së.Disa në media janë të bindur se çmimet e ulëta të gazit janë për t’u fajësuar për rënjen e shitjeve, ndërsa vëzhgues të tjerë priren të mendojnë se ka më shumë të bëjë me blerësit potencial, të cilët janë duke pritur për versionet e reja dhe të përmirësuara të Volt dhe LEAF, të dyja pritet të dalin në shitje së shpejti.

Nissan-Leaf-2014
Nissan Leaf 2014 (front)

Sido që të jetë, një lajm i mirë është se, në të gjithë botën, shitjet po lulëzojnë. Detajet për disa tregje janë të vështira për t’u gjetur, dhe shifrat e shitjeve nga burime të ndryshme nuk përputhen, por tendenca është e qartë.

Sipas vlerësimeve të InsideEVs, shitjet mujore në mbarë botën kanë copëtuar shifrat e vitit të kaluar, çdo muaj deri më tani këtë vit. Deri në Maj, në mbarë botën shitjet e hibrideve me prizë janë rreth 160.670, një rritje fantastike prej 52% gjatë së njëjtës periudhë në vitin 2014.

Në një post të LinkedIn të kohëve të fundit me titull  Si EV-ët janë duke u bërë të zakonshme, CEO Carlos Ghosn, CEO i  Renault-Nissan, vuri në dukje se shitjet globale të Aleancës EV ishin rritur 15 për qind deri në maj. Ndërsa shitjet në SHBA kanë ngecur, Renault Zoe është shitur si paninet në Francë – 1,482 njësi elektrike hatchback janë shitur në Qershor, duke e bërë atë modelin e 39 më të shitur në vend.

Nissan-Leaf_2014
Nissan Leaf 2014 (rear)

Në kryeqytetin e EV në botë, Norvegji, shitjet e hibrideve me prizë vazhdojnë të përshpejtohen, edhe siç thonë disa, janë paksi tepër të suksesshme, dhe qeveria po konsideron të shkallëzojë mbrapsh stimulin bujar të vendit për EV. Sipas IHS Automotive, 8112 hibride me prizë janë shitur në Norvegji në tremujorin e parë, 40% më sipër nga e njëjta periudhë e vitit të kaluar. Që përbën 33.1% të të gjitha makinave të reja të shitura, më shumë krahasuar me çdo raport në botë (figura korresponduese në SHBA është 0.8%).

Një tjetër pikë e nxehtë EV është Holanda, ku 2670 hibride me prizë janë shitur në Qershor – 5.94% të tregut të përgjithshëm automobilëve. E preferuara holandeze është VW Golf GTE hibride me prizë (e padisponueshme në SHBA), e ndjekur nga Mitsubishi Outlander PHEV (shpresojmë se së shpejti do të jetë në dispozicion në SHBA).

Vende të tjera evropiane janë duke u karikuar shpejtë gjithashtu. Në tremujorin e parë të vitit 2015, 8684 hibride me prizë janë shitur në Britani të Madhe, 4520 në Gjermani, dhe 3626 në Francë. Të tre vendet kanë projekte të mëdha të infrastrukturës publike së kullave të karikimit në zhvillim e sipër.

Japonia nuk është ulur mënjanë – 7750 hibride me prizë dolën në rrugë në tremujorin e parë – edhe pse përqindja e tregut të përgjithshëm është ende vetëm 0.6%.

Në Kinë, që përbën tregun më të madh botëror të automobilëve, u ndërtuan në Qershor rreth 25,000 “automjete të reja me energji”, sipas faqes së lajmeve Gasgoo. Kjo sjell 10.500 njësi me bateri-elektrike dhe 6663 hibride me prizë për pasagjer, plus 6218 bateri-elektrike dhe 1645 hibride me prizë komerciale.

Sipas ChinaAutoWeb.com, 10856 hibride me prizë të prodhuara në vend (pa llogaritur NEV-ët me shpejtësi të ulët) janë shitur në Kinë në Maj – duke përfshirë 700 Panda Geely-Kandi.

Burimi: chargedevs.com/

Advertisements

One thought on “Shitjet EV mund të kenë ngelur në SHBA, por ato po lulëzojnë në mbarë botën

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s