Aplikim Per Pune

Ne shumicen e rasteve, mendohet se eshte nje sfide e madhe per te siguruar nje vend pune.
Aplikmi per nje vend pune eshte kthyer ne nje aktivitet sa normal, po aq edhe banal.

Marr shkas, te shkruaj per kete teme per faktin se me eshte dashur t’i perjetoj te dyja dimensioned: Si punemarres edhe si punedhenes.

Ne shumicen e rasteve, mendohet se eshte nje sfide e madhe per te siguruar nje vend pune.

 • Ne rastin e punedhenesit – pervec mendjemadhesise dhe pompozitetit ne rastin e Shqiperise. Punedhenesit shqiptare nuk kane kapacitet per te ofruar me teper. Kjo per faktin se shumica e tyre jane aksidentalisht ne pozicionet e tyre.
 • Ne rastin e punemarresit situata eshte akoma edhe me keq: nenprodukte, qe nuk dine te formulojne nje CV.

Ne fakt, ky nuk eshte problemi me i madh sepse te mos dish eshte komplet normale, por te mos dish dhe te jesh krenar: kjo eshte pjese e kithet me normalen.

Nga experienca e gjate ne te dyja pozicionet:

Detyra kryesore si nje punedhenes eshte:

 1.  Te kete parasysh se cfare do te bente ai ne te njejtin pozicion.
 2. Te kete nje pershkrim te qarte te detyres
 3. Te ndaje me shume kujdes:

  Personat kreativ
  (ky eshte celesi i suksesit, ne rast se nje punedhenes e quan me te vertete veten Entrepreneur )

  Personat e rendomte
  (keta mund te duken si te panevojshem po ne te vertete jane me te nevojshem se te gjithe grupet e tjere te personave, per faktin se operojne ne pozicione jo kreative per te cilat nuk eshte shpikur akoma pajisja ose menyra e kryerjes se punes automatike)

  Personat….(coming soon)

IMG_20140510_122733
Pozicionet me kerkesa kreative jane ato me delikatet.
Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s